Suriye İç Savaşında “Halepte” Neler Yaşanıyor?


 

Halep’teki insanların yüzündeki çaresizlik ve unutulmuşluk hissi var. Liderlerin birbirlerine öfkeleri, küçük hesaplar, iktidar hırsı yaşanırken maalesef Halep unutulmuş durumda. Halep şehri boşaltılıyor ve bölge savaş alanının tam ortasında.

Suriye’deki iç savaşın en sıcak noktası kuşkusuz Halep. Esat rejiminin ilerleyişi Halep’te devam ediyor. Fransa, Halep ne kadar dayanır bilemiyoruz diyen BM’den acil toplantı istedi. Esat güçleri önemli kazanımlar elde ederek doğu Halep’in üçte birini ele geçirdi ve bölge ikiye bölündü. Özgür suriyeli muhaliflerin 2012’den beridir en büyük kaybı.

15 Kasımdan bu yana kente 2000 hava saldırısı gerçekleşti. Topçu atışı ile 7000 saldırı yapıldı. Bölgedeki kaynaklar, balistik füze, klor gazı, misket bombası kullanıldığı ifade ediliyor. Binalar ise artık tamamen yıkılmış durumda.

Eset rejiminin gücü ele geçirmesi muhtemel

Levent TokSuriye’nin Halep şehrinde bulunan Gazeteci Levent Tok Halep’teki yaşananları aktardı.

Eset rejimini Doğu Halep’in hepsini alma ihtimalini var. Halep’teki muhaliflerin ellerindeki askeri araçlar çok sınırlı. Hava saldırıları ve Zahra bölgesinden üstlerden yapılan toplara karşı koyma durumları yok. Eset rejimleri iktidarı ele geçirmesi muhtemel.

İlgili>>  Yeni Bir Dünya Mı Kuruluyor?

Işid’in muhalifleri zayıflatarak çekilmesi ile Eset rejimi çok büyük bir alan kazandı. Burada İran ve Rusya’nın destekleri de söz konusu. Ancak daha sonraki dönemde PYD’nin Eset rejimi ile olan işbirliği Halep’te direnişi zayıflattı.

2000 in üzerinde yaralı var, hastaneler bombalandı

Bugün itibari ile Halep’e baktığımızda; Ciddi bir katliam ile karşı karşıyayız. 15 gün içerisinde ortalama 760 kişi hayatını kaybetti ve bunların büyük çoğunluğu sivil. Çeşitli insan hakları izleme örgütleri bölgede çalışma yapmasına rağmen karşımızda ciddi manada yaralı sayısı da var. 2000 in üzerinde yaralı var. Rusya Halep’teki son hastaneleri de bombaladı, evlerde, sığınaklarda tedavi yapılmaya çalışıyorlar. Halep’e tıbbi malzeme ve insanı yardım giremedi. Halep’te 3 tane fırın var ama çalışabilecek durumda değiller. Maalesef bariz bir rejim üstünlüğü söz konusu.

 

Comments 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Oturum Aç

reset

Geri
Oturum Aç