Sürekli sıkıyönetim yasası gerçekleri


sezgin tanrıkuluCHP genel başkan yardımcısı Sezgin Tanrıkulu çıkacak olan iç güvenlik yasasını yorumladı.

İç güvenlik yasası Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesine aykırıdır

Bu yasanın tümü Avrupa İnsan Hakları sözleşmesine aykırı, düzenleme biçimi ile aykırı. Türkiye Avupa İnsan Hakları Mahkemsince en çok mahkum olan devlet. Avrupa’da polis suçluları yakalar ve savcıya götürür daha sonra gerekli cezayı verir. Şimdi 48 saat gibi uzun bir süre polis istediği gibi içeride tutacak. Hakim güvencisi olmadan istedikleri kişiyi içeride tutabiliyor, bunun adı hukuk devleti değildir.

Polis hakimin yerine geçemez. Güvenlik güçlerinin insan haklarını ihlal etme konusunda görevini kötüye kullandıklarını biliyoruz. 2008’den buna yana polise bir bilye bile atmadan 183 kişinin öldürüldüğünü biliyoruz. İnsan hakları derneğinin araştırmasına göre yaklaşık 500 kişi ölmüş bunların 183 hiç sebepsiz yere öldürülmüş. Bu yasalar böyle değilken bu kadar kişi ölmüş.

İlgili>>  Erdoğan: Güvenin olmadığı yerde istikrar olmaz

Yargı Erdoğan‘a uygun hale getirildi

Gözlerini kaybedenleri, sakat kalanları saymıyorum böyle bir düzenden bahsediyorum. Cumhurbaşkanı’na hakaretten kaç kişi tutuklandı son bir haftada. Tabi ki kimse hakaret etmesin ama bu tür şeylerde tutuklama yoktur. Yargı Erdoğan’a uygun hale geldi. Erdoğan bu düzeni kendisi için kurdurtuyor.

İnsan şiddete başvurmadıkları sürece istedikleri gibi toplantı yürüyüşü yapabilirler, eyleme dönüşmemişse bütün dünyada böyle ifade özgürlüğü haktır. Şimdi başka bir düzen getirmek istiyorlar mesele bu. Gösteri yasa dışı hale gelmişse zaten mevcut yasada böyle bir karşılığı var.

Comments 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Oturum Aç

reset

Geri
Oturum Aç