Süleyman Şah’ın öyküsü


ünal demirarslanSüleyman Şah’ın türbesini 41 yıl önce yapan mimar Profesör Ünal Demirarslan anlatımıyla Süleyman Şah’ın öyküsü.

Kars, Edirne neyse orası bizim toprağımız, vatanımızın bir parçası bayrağımız var askerimiz var. 41 yıl önce Suriye’liler baraj inşa ettiği için baraj suları altında kalacak demişler biraz daha güney tarafındaydı. Türbenin taşınmasını istediler. Türbenin yapılması görevinin bana verilmesi benim en çok duygulandığım ve gurur duyduğum zamandır.

Hem Ankara anlaşması ile hem Lozan anlaşması ile hem Fransızlar ile yapılan anlaşma ile bize verilmiş bir toprak parçası. Daha Türkiye’ye yakın barajdan etkilenmeyecek bir konumda bize bir arazi tahsis ettiler. Kısa sürede türbe yaptık ve oraya naklettik 1973 yılında.

süleyman şah

 

O zaman Suriye barajı kapatınca bizde kebanı kapattık ve Fırat nehri kurud. Türbe’de karakolumuz var. İlk zamanda 11 kişi birde komutan olarak inşa ettik sonradan büyütülmüş ve asker sayısı artırılmış. Orada Süleyman Şah ve iki askerin bulunduğu naaşı var.

İki ayrı bina var baraja bakan tarafa türbe konuldu diğer taraf ise karakol yapmıştık. Türbe ayrı karakol ayrı mekandır. Türbenin arazisi 10 dönümdür. Mümkün olduğu zaman dışa kapalı yapıldı, nöbet mahalli dahil dışa kapalı yapıldı. Dışarıda sadece servis ayrımları vardır.

Comments 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

reset password

Geri
log in