Süleyman Şah kimdir


 

 

Süleyman Şah (1178 – 1227, Fırat)

Ertuğrul Gazi’nin babası, Osman Gazi’nin dedesidir. Oğuzların kayı boyundandır. Sefere giderken Fırat nehrinde boğuldu. Ölümünden sonra Caber Kalesi’nin dibindeki bir kümbete gömüldü.

Aşıkpaşazade kendi kitabına Süleyman Şah ile ilgili şunları yazmış:

Geldikleri yola gitmediler, vilayet-i Haleb’e geldiler. Caber Kalesi’nin önüne vardılar, Fırat ırmağı önlerine geldi, geçmek isetdiler. Süleyman Şah Gazi’ye biz bu soyu nasıl geçelim dediler, Süleyman Şah atını suya depti. Ön yar imiş at sürçtü, Süleyman Şah suya düştü, Caber kalesine defnedildi, kader mükaddermiş şimdi hinde ona mezar-ı türk derler.

 

süleyman şah

 

1939 a kadar Caber Kalesinde iken 1975’te Karakozak şehrine geliyor yani naklediyor, cenaze sonra da Şanlıurfa sınırının karşısına cenaze bir kez daha naklediliyor.

Mezarın bulunduğu böle 1. Dünya savaşından sonra Suriye Osmanlı devletinden ayrılınca, şu anki bölgeye nakil işlemi gerçekleşiyor. Türkiye ile Fransa’nın yaptığı Ankara anlaşmaya göre, kale ve türbe Türkiye’nin toprakları sayılıyor. 1938 de ise yanına karakol yapılıyor, o topraklarda sürekli asker koruması altına alınıyor.

1973 yılında Suriye hükümeti, Esed barajı altında kalacağını bildirdi Türkiye’ye bu yüzden türbe Halep iline bağlı Karakozak köyündeki yeni yerine taşındı, 10.096 metre karelik bir alan sahip.

20 Ekim 1920 Ankara anlaşması (9. Madde)

Osmanlı sülalesinin kurucusu Sultan Osman’ın dedesi Süleyman Şah‘ın türbesi Türkiye’nin malı koyacak ve Türk bayrağı çekecektir.

Comments 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

reset password

Geri
log in