Subliminal Mesaj Nedir? Subliminal Mesaj Nasıl Verilir?


Subliminal mesaj veya bilinçaltı mesaj, başka bir objenin içine gömülü olan bir işaret ya da mesajdır ve normal insan algısı limitlerinin altında kalır. Verilen mesajı bilincimiz o anda fark etmez ama bilinçaltımız kayıt eder. Bilinçaltımızın aldığı bu mesaj kararlarımıza etki etmektedir. Subliminal teknikler reklamcılık ve propaganda alanlarında sıklıkla kullanılmaktadır. Dizilerde veya filmlerde karakterlerin içtiği içecek markaları, kıyafetleri subliminal mesaj örneklerindendir.

Dünyayı yönettiği söylenen bir üst tabakanın varlığı bir çok yazar ve akademisyen tarafından söylenmektedir. Dünyayı yöneten 13 aile midir? yoksa hepimiz tarafından çok iyi bilinen illuminati midir? yoksa 13 aile illuminatinin kendisi midir? ya da başka bir şey midir? Dünyada yerleştirilmek istenen yeni bir düzenin olduğu bilinmekte ve haklarında bir çok şey anlatılmaktadır.

25. kare tekniği nedir?

25. kare

Günümüzde yayınlanan dizilerde, filmlerde, çizgi filmlerde ve bu tarz programların çok büyük yüzdesinde subliminal mesajlar kullanılmaktadır. Hatta sadece subliminal mesajlar kullanılmakta ve 25. kare tekniği de kullanılmaktadır.

25. kare: Televizyonlarda ve sinemalarda yayınlanan her tür video kaydında 25. kare tekniği uygulanabilmektedir. Bir film şeridinde bulunan her bir saniyeye 24 film karesi yerleştirilmesi normaldir. Çünkü biz insanlar gözümüzde saniyede 24 kareyi algılayabilmekteyiz. Ancak bir saniye içerisine yerleştirilen 25. kareyi gözümüzde görememekteyiz ama beynimiz bu durumu algılar ve bilinç altımıza yerleştirir. Bu şekilde bir çok mesaj bir çok reklam unsuru bizlere aktarılmaktadır.

Subliminal mesajın verilme amacı nedir?

subliminal mesaj

Subliminal mesajların karşılığı bilinçaltı mesajdır. Subliminal mesajların amacı insanların beş duyu organı ile algılayamadığı ve engelleme durumu olmadığı direk beyne verilen mesajlardır. Subliminal mesaj sadece fotoğraf olarak değil ses dosyalarında da bulunmaktadır. Subliminal mesajlar ilk olarak bir ürünü ön plana çıkarmak için başlamıştır, en çok kullanılan bölgeler markalardı ancak zamanla bu mesajlar amacını açmış çok farklı yerlere gitmiştir.

Subniminal mesajların verilmesi bir bireyin karar aşamasını etkilediği için kanunen yasaklanmıştır. Devlet başkanı seçimlerini örnek verebiliriz. Ancak subliminal mesajlar eğitim, kişisel gelişimde kullanılabilir diye kanunda geçmektedir. Ancak bu kurallara ve kanunlara uyan yoktur.

Türkiye’de bilinçaltı mesajların kullanılmaması yasak

İlgili>>  Dünyayı Yöneten Küresel Güçler

Ülkemizde 15 şubat 2011 tarihinde kabul edilen 6112 sayılı RTÜK kanunun 9. maddesinde Türkiye’de ticari iletişiminde bilinçaltı mesajlar kullanılmak yazmaktadır.

Subliminal mesajlar işe yarıyor mu?

subliminal mesaj

Subliminal mesajlar hem iyi hem de kötü amaç ile kullanılabilir. Subliminal mesajların işe yarayıp yaramadığı hakkında bir çok araştırmacı deney yapmıştır ve yapılan tüm deneylerde istenilen sonuç elde edilmiş ve subliminal mesajların gerçekten bilinçaltına ulaştığı ve kişiyi etkilediği gözlemlenmiştir.

Yapılan deneyler

1958 yılında Chicago’da bir radyo istasyonu müzik yayınları altında subliminal mesajlar olan müzikler uygulamaya başladılar. Ve verilen mesaj ise bir bardak kahve ister misin? mesajı idi.

En bilinen deney ise bir reklam uzmanı tarafından 1957 yılında yapılan piknik isminde bir filmde uygulandı. Hazırlanan bu filmin her 5 saniyesine 0.003 saniyelik görüntüler eklenti ve bu görüntüler de aç mısın? patates ye, mısır ye, kola iç, mesajları verildi ve film ara verdiğinde patlamış mısır, kola ve patates satışlarında aşırı yükselme gözlemlendi.

Eskiden yapılan bu iki denemeden sonra subliminal mesajların başarısını gören bazı kesimler bu mesajları farklı yollar için kullanmaya ve yaygınlaşmaya başladılar.

Bilinçaltımıza bilgiler nasıl yerleştiriliyor?

Bilinç ve bilinçaltı olarak zihnimiz iki bölümden oluşmaktadır. Bilinçaltımız bir çok şeyin bizim haberimiz olmadan depolandığı yerdir. Yani bakıp gördüğümüz halde algılamadığımız bir çok şey depolanır. Mesela sokakta yürürken bir yüksek bina görseniz kaç katlı olduğunu saymasanız bile bilinçaltınız bunu algılayacak ve kaç kat olduğu hakkında bilgileri bilinçaltına yerleştirecektir. Kısacası gördüğümüz, algılamakta zorluk çektiğimiz her bilgi bilinçaltında bulunmakta ve bir gün gün yüzüne çıkmaktadır.

Bir çok filmde cinsel içerikli objeler ya da yazılar bulunmaktadır. İnternette her yerde karşımıza çıkmaktadırlar. Ancak subliminal mesaj denilen olgu cinsel olgu ve yazılardan çok daha fazlasını içermektedir.

 

Bazı Subliminal Mesajlar

 

subliminal mesaj

 

maxresdefault

 

davidoff-subliminal

 

facebook_subliminal_message_by_garra1010-d4wm2ze-was-part-of-my-hearing-problem

 

b8d_topolino_minnie_2

 

gg55
Çizgi filmlerde cinselliği çağrıştıran kareler.

 

Comments 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Oturum Aç

reset

Geri
Oturum Aç