Şu andaki anayasamızı beğenmiyoruz


 

hüseyin çelikAK Parti Genel Başkan Başdanışmanı Hüseyin Çelik, başkanlık sistemini değerlendirdi.

Anayasada eğer siz hukuka göre hareket ederseniz herkes kendisi için çizilmiş olan sınırlarda bir problem olmaz ama anayasa da Cumhurbaşkanı yetkileri belirlenmiştir, Başbakan’ın yetkileri belirlenmiştir. Kimin ne yapması gerektiği ve yapmaması gerektirdiği belirlenmiştir. İnsanlar kendilerini kanunlar ile sınırlı hissetmezse başka şeyler olabilir. Bir hukuk devleti olacak mıyız, olmayacak mıyız. Şu anda demokratik parlamenter sistem var Ak Parti bunu değiştirmek istiyor. Gerçek manada bir başkanlık sistemi istiyoruz. Kenarında yırtma yapıştırma bir başkanlık sistemi değil.

Dünyadaki örneklerin arızlarını gidererek adam akıllı bir başkanlık sistemi Türkiye’yi koalisyonlardan kurtarır parlamentonun icra organı üzerindeki etkinliğini artırır. Halk adına seçilmiş milletvekillerini daha çok yükseltebilirler. Bunu Ak Parti istiyor. Başkanlık sistemi olmadığına göre mevcut sisteme göre hareket etmek zorundayız.

Bizim sisteme yönelik rezervlerimiz vardır. Ben mahkemenin teşkil biçimine itiraz ederim, mevcut kanunlara itiraz ederim ama şu an kanunları hiçe sayarak mahkeme heyeti kavga ederek hiçbir şey elde edemem. Şu anda ki anaysamızı beğenmiyoruz. Bu elbise bu vücuda uymuyor. anayasamızın 26 maddesini nasip oldu değiştirdik. Türkiye bir parça vesayetten kurtulduysa bu 26 maddelik anayasa değişikliği çok etken olmuştur. Anayasa değiştirme arzumuz devam ediyor.

İlgili>>  Başkanlık Mı? Tek Adamlık Mı?

Ak Partinin seçimlere giderken en büyük iddialardan birisi topyekün bir değişme yani anayasayı yeniden kurgulamaktır. Gerçekten bizim bünyemize uygun olan, çoğulcu ev demokratik katkımızı sağlayan bir anayasa çıkaralım başkanlık sistemi de buna uygun bir şey olsun. Seçimlere gideceğiz tek başımıza değiştiremezsek diğer partilerden destek isteyeceğiz.

Biz bu kültürü yerleştirmek ve belli sınırlar içerisinde yazılı kuralların bize tanıdığı yetkiler içerisinde kalmak durumundayız. Yapılması gereken budur.

Comments 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Oturum Aç

reset

Geri
Oturum Aç