Stresin Vücudumuza Etkileri Nelerdir?


 

Stresin vücudumuzu etkilediği organların başında mide gelmektedir. Midede yanma, karın ağrıları ve mideye yakın organlarda stresten etkilenmektedir. İç organlardaki karın kaslara doğru çekilmesi ile midemizde yanmalar hissetmekteyiz. Stres anında vücudun verdiği organizmayı korumaya yöneliktir. İyi ya da kötü kişi adapte olmak için strese adapte olmak için vücudumuzda çeşitli değişimler gerçekleşiyor. Yüzyıllarda bu değişim çok fazla değişmedi. Yani kişinin stresli anında, tehlike anında verdiği tepki ilkel insandan bugüne neredeyse aynı. İlkel insanın göz bebekleri stres anında büyürken, bugün stres anında yine gözlerimizi büyütmekteyiz.

Stres karşımıza bazı psişik septomlar ile çıkabilir, bunlar; gerginlik, uykusuzluk, agresiflik, sıkıntı, davranış bozuklukları ve ağlama ihtiyacıdır. Bunun yanı sıra; mide ağrısı, hazımsızlık, bulantı ya da ishal kabızlık, çarpıntı, terleme olarak karşımıza çıkar.

Stres anında kaslara daha çok baskı yaparız ve bu yüzden geriliriz. Stres anında ilkel adam terlerken yani terlediğinde vücudun üzerinde bir su katmanı oluşturup vücudun ısısını dengelemeye çalışırken bugün stres anında terleyip hatta avuçlarımızın içinin terlediğini görürüz. İlkel adam benzer bir tepki vermekteyiz.

Ne kadar strese maruz kalırsak o kadar endişeli ve huzursuz oluruz. Gece uykularında bölünmeler, endişe ve stres sistemimizdeki mekanizmalarını baskılar ve tedavi direncini azaltır. Stersi en aza indirip o şekilde tedaviye başlarsak daha güzel tedavi cevapları alınmaktadır.

İlgili>>  Stresin Kanser Hastalığı Üzerinde Etkisi Var Mıdır?

Özellikle stres durumunda açlık ve tokluk merkezini düzenleyen hormonlarda düzensizlikler meydana geliyor ve bu nedenle stres durumunda olan kişiler çok daha fazla yemek yiyor. Bir çok kişi stresi azaltmak için duygusal yeme dediğimiz, duygularını yeme ile doyurma eğilimi oluşturuyor ve bu nedenle stres obeziteye neden olabiliyor.

Stres’ in Belirtileri Nelerdir?

1- Sitres’ in Zihinsel Ve Duygusal Beliritleri:

– Olumsuz tutum
– Endişe
– Sabit fikirler
– Korku / fobiler
– Keder
– Asabiyet
– Öfke / kızgınlık
– Sürekli unutkanlık
– Yalnızlık
– Konsantrasyon eksikliği
– Kararsızlık
– Umutsuzluk
– AUykusuzluk
– Kabus görme
– Depresyon
– İntihar

2- Sitresin Bedensel Belirtileri:

– Adele gerginliği / ağrısı
– Adele spazmları
– Baş ağrıları
– Migren
– Diş gıcırdatma
– Yorgunluk / bitkinlik
– Kabızlık
– İshal
– Hazımsızlık
– Ülser
– Titreme
– Astım
– Kalp çarpıntısı
– Yüksek tansiyon
– Sığ, hızlı nefes alıp verme
– Sakarlık

 

Comments 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Oturum Aç

reset

Geri
Oturum Aç