Stresin Kanser Hastalığı Üzerinde Etkisi Var Mıdır?


 

Stres vücudumuzun hem fiziksel olarak ruhsal olarak sosyal olarak, vücudumuza zarar getiren bir faktördür. Stres malesef olmazsa olmazımız. Özellikle hasta olduktan sonra stres faktörü daha fazla artmaktadır. Vücudumuzda stres olduğu zaman bulantı, kusma, halsizlik, endişe anksiyete, çaresizlik duygularına yol açar.

Her hastanın tedavi basamakları farklıdır

Kanser hastalığına yakalanan bir kişi strese maruz kalır. Kanser hastalığı ile nasıl mücadele edeceği ile ilgili tedirginlik duyar ondan dolayı strese maruz kalır. Sonunu görememe, ne olacak ne bitecek diye düşünülür. Tedaviye başlamadan önce büyük bir stres içerisine girer hastalar.

Zaman zaman hiçbir şekilde doktora gitmemiş hastalar oluyor, birden kanser teşhisi ile karşı karşıya kalıyorlar, bunun endişesi tedavi nasıl olacak. Başarılı olacak mıyım? bu hastalığı yenecek miyim? hastalığın hangi evresindeyim? gibi sorular sormaya başlar. Çevresindeki insanlar ile bu hastalığı konuştuğu zaman endişesi daha fazla artmaktadır. Ama her kişide meydana gelen kanser hastalığı farklıdır. Kişiye göre tedavi seçenekleri vardır. Evrelemesi her hastaya göre ayrı ayrı yapılmaktadır. Tedavi basamakları faklıdır. Bu işleme başladıktan sonra stres azalamaktadır ama en başta yoğun bir şekilde hastalar endişeye kapılıyorlar.

İlgili>>  Kanser Neden Bu Kadar Yaygın?

Stresi azaltmak için neler yapılmalı?

A tipi kişilik yapısında olanlar, mükemmeliyetçi, her şeyi dakik yapmak isteyenler, heyecanlı, sakin davranamayan kişilik yapısındaki hastalarımızda stres yükü çok daha fazla artmaktadır. Stresi azaltmak için spor yapılabilir, spor yapıldığı zaman vücuttan hormonlar salgılandığı için stresi azaltmaktadır. Beslenmesine dikkat etmesi gerekiyor, sıvı bitkisel yağlardan oluşan beslenmesi, sebze ve meyve ağırlıklı, katı yağdan uzak durulmalı, şeker ve fazla tuz tüketimi az olursa stres biraz daha azaltılabilir.

Comments 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Oturum Aç

reset

Geri
Oturum Aç