Soykırım demedi diye partisi ihraç etti


Avrupa’nın ilk başörtülü milletvekili Mahinur Özdemir’i, 1915 olaylarına ‘Soykırım’ demediği için partisi ihraç etti.

Belçika’da ilk başörtülü milletvekili Tür kökenli Mahinur Özdemir’e ermeni soykırımı kabul etmesi için bir evrak imzalamasını istediler, Mahinur o evrakı imzalamadı. Soykırımı red ettiği içinde partiden ihraç edildi.

Mahinur Özdemir’in açıklamları şu şekilde oldu: “Haksız bir şekilde ihraç edildiğimi düşünüyorum, başörtümden dolayı rahatsızlık duyulduğunu biliyordum. Soykırım iddialarını kabul etmedim dolayısıyla böyle bir karar ile tehdit edildim . Geçtiğimiz dönem Bürüksel’de 5. en iyi oy almama rağmen bana hep bu şekilde parti içerisinde görünür bir pozisyon verilmedi.” dedi.

Demokratik hümanist merkez partisinden Bürükesel milletvekili Mahinur Özdemir parti yönetiminden gelen 1915 oalyları ile ilgili ermeni iddialarını soykırım olarak tanımasını baskısını red etti. Bunun üzerine toplanan partinin etik komitesi Özdemir’i partiden ihraç etti.

1915 olayları ile ilgili herhangi bir mahkeme kararı bulunmadığını Belçika hükümeti’nin herhangi bir karar almadığını hatırlattı. İhraç kararına dünyadan ve Türkiye’den tepkiler var.

 

[infobox maintitle=”PAPA’YI ÇOK CİDDİYE ALMAMAK LAZIM” subtitle=”” bg=”black” color=”white” opacity=”off” space=”30″ link=”http://sanalulke.org/papayi-cok-ciddiye-almamak-lazim/”]

Comments 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Oturum Aç

reset

Geri
Oturum Aç