Sosyal medya neden bu kadar popüler oldu


 

Görmediğimiz insanlarla konuşuyoruz, güzel bir avatar koyuyoruz, iyi bir fotoğraf ya da tuttuğum fotoğrafı koyuyorum. Kedimin ağzından yazıyorum, vazomun ağzından yazıyorum, diğer insanları görmüyor ve tanımıyorum. Yarın sokakta yığılsam belki kimse yardım etmeyecek ve ben yalnız kalacağım. Sosyal medyada asosyallikten bahsedilemez burada tekil sosyallik var.

Medyanın kelime anlamı aracıdır, sosyal medya bu yüzden aracı değildir. Medya lafını iyi anlamak lazım, aracının olmadığı bir yerden bahsediyoruz. Çok ünlü bir sporcu veya siyasetçi ile aracı olmadan konuşmak dünyanın ilk defa yapılan şeyi.

Bu durumda yaşlılar tecrübesiz yorgun hantal, haberdar değil, gençler dinamik, bilgili, heyecanlı. Yaşlılar derken evde oturan yaşlılardan bahsetmiyorum, 50 yaşındaki genel müdürden bahsediyorum yanındaki 28 yaşındaki gencin ne dediğini anlamıyor, dolayısıyla onu engellemeye çalışıyor. Sosyal medya kullanan kişiler bir şey hakkında en azından ön bilgiye sahip oluyor ve kendisine özgüveni daha çok oluyor.

İlgili>>  Facebook'ta Sizi Silenleri Nasıl Anlarsınız?

Sosyal medya sadece Türkiye’de değil dünyada insanın olmazsa olmazı ve her çocuk artık sosyal medya sitelerinde bir şekilde kendini ifade etmeye çalışıyor, o kadar ki sosyal medya olmayan birisi neredeyse arkadaşları tarafından dışlanıyor. Bizim bir uvzumuz gibi oldu sosyal medya ve biz bunun çıkarılıp atılacağının farkında bile değiliz. Ailede bile artık evin içerisinde whatsaptan mesajlaşılıyor, bire bir iletişim can çekişiyor.

Sosyal medya insanları bir bakıma duyarsızlaştırdı da, kamuoyunu ilgilendiren bir konuda tweet atınca rahatlıyoruz ve o konuda ki sorumluluğunu üzerimizden atıyoruz. Aynı zamanda her yaşanan ölüm, patlama gibi insanı kahreden olayları birer video oyun gibi izliyoruz, paylaşıyoruz. Fakat etrafta yığınla güldüren caps var iken biz yine mutlu olamıyoruz, velhasıl popüler olmasının en büyük sebebi insanların iletişimsizliği ve birbirine güvensizliğidir.

Comments 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Oturum Aç

reset

Geri
Oturum Aç