Sosyal fobi nasıl tedavi edilir


 

Sosyal fobide gerekli olan tedavi yöntemi kişiden kişiye değişmekte birlikte bazı genellemeler faydalı olabilir. Sosyal fobisi olan insanların ilk başta kaygıyla baş etmesi gerekli. Olumlu ve olumsuz bütün duyguları yaşayıp göze almak gerekiyor.

İlk önce yapmamız gereken düşüncelerimizi fark etmek. İkinci boyut davranışlarımızı kontrol etmek. Sosyal fobisi olanlar bir liste yapabilir. En az rahatsız olduğu olaylardan başlayarak bu rahatsızlığı yenmeye başlayabilir. En az kaygı veren ortamlardan başlayarak yavaş yavaş korkularının üzerine gidilmeli. Kaygı veren ortamlara bir arkadaşınızla da gidebilirsiniz.

Egzersiz yaparken bile en hafif egzersizlerden başlatır hocalar. Ve sonunda en ağır hareketleri yaparız. Çünkü kaslarımız artık alışmıştır ve zorlanmaz. Aynı bu örnekte de olduğu gibi yavaş yavaş kendimizi alıştırmak gerekli.

Kişinin bazen kafasında yarattığı senaryolar gerçek olmayabiliyor. Her zaman başka bir alternatif yolu vardır, olumlama cümleleri ile kendine yardımcı olabilir. Kimse mükemmel değildir ve herkes hata yapabilir. Küçük olumlamalarla hayatımızda denge sağlanabilir.

Misafirlikte çocukları başkalarının yanında susturmak, onu tamam sonra anlatırsın diye kale almamak sosyal fobiye neden olabilir. Kişinin kendi hayatına sosyal programlarda konmalı bunun yanında da yardım kuruluşları ya da hiç olmazsa marketten bir şey alırken oradaki görevli ile de konuşabiliriz. Bu gibi kısa konuşmalar bize ciddi özgüven sağlar.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

reset password

Geri
log in