Sorumluluk sahibi çocuk nasıl yetiştirilir


kemal sayarProf. Dr Kemal Sayar kaliteli çocuk yetiştirme hakkında altın değerinde bilgiler verdi.

 

 

Çocukların sen mükemmelsin diyerek büyütülmesi çok yanlış

Herkes çocuğun üzerine o kadar titriyor ki bütün heveslerini arzularını sadece çocuğun üzerinden karşılamak gibi bir yola sapıyor. Bu da çocuğun üzerinde hem olağanüstü bir baskı yaratıyor hem de çocukların poh pohlanmasını, egolarının şişirilmesini beraberinde getiriyor. Bizler çocuklarımıza çoğu zaman şöyle bir propaganda yapıyor, sen iyisin, mükemmelsin, harikasın, sen herkesten iyisin gibi cümleler ile büyütülüyor çocuklar. Geçen günlerde karşıma birisi geldi Doktor Bey dedi, annem beni hep bu cümlelerle büyüttü. Sonra birden üniversiteye gittim ve baktım ki, etrafta benden daha zeki, benden daha yakışıklı insanlar var. Çok hayal kırıklığına uğradım dedi.

Bizler hep biricik olduğu yanılsaması ile büyütülen çocuklardan iyilik bekliyoruz. O çocuk diyor ki hayır ben iyilik yapmamak ki hep bana yapılır diyor. Hep isteyen çocuklar yetiştiriyoruz. Bütün çocuklara çok özelsin, biriciksin diye davrandığımız zaman, çalışmayı, iyilik yapmayı, fedakarlık yapmayı, mücadele etmeyi öğrenemiyorlar. İşlerin ters gittiği en ufak şeylerde çocuklarımız depresyona giriyor.

Çocuklara sorumluluk verilmeli

Çocuklarımızı sınırsız bir özgürlük ile büyütmemeliyiz. Günümüzde anne babalar hatta öğretmenler ile aramızdaki sınırlar aşıldı. Bazı çocuklar hiçbir kural konulmadan, hiç bir sorumluluk verilmeden büyütülüyor. Bu çok yanlış bir şey. Çocuk bir şeyler için çaba göstermeden her şeyi alacağını zannetmesin. Çocuğumuza vereceğimiz en büyük değerlerden birisi de sorumluluk bilinci vermektir. Çocuklarımıza sorumluluk vereceğiz, çocuklara vermeyi öğretmemiz gereklidir.

Mutluluk önerisi

Hayatta çıtayı fazla tutarsak, hep en fazlasını, en güzelini, en mükemmelini istemek sonucunda mutsuz olmamız kaçınılmazdır. Hayatta temel formüllerden bir tanesi azar azar başarıp sonra hedefleri büyütmek. İnsanı mutsuz eden şeylerden bir tanesi sosyal piramitte en üste bakarak üzülmek kahrolmak değil. Bulunduğun yerde kendi kendine mutlu olmayı bilmektir. İnsanlar çoğu zaman sahip olduğu şeylerin kıymetini bilmezler.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

reset password

Geri
log in