Son zamanlarda bilimde neler gelişti


Son yıllarda bilim, teknoloji hızla geliştikçe artık yeni olayları takip edemez olduk. İşte başlıca yeni keşifler.

Bir Teleskop yeni bir dünya keşfetti

Bir yol üzerinden geçen araçları şarz etti.

Bir bileklik insan derisini dokunmatik ekrana çevirdi.

Bir otomobil sürücüsüz hareket etti.

Bir misinadan yapay kas yapıldı.

Bir Japon Balığı beyninden ameliyat edildi.

Çözülen bir genetik sayasedinde, neden kahkaha ettiğimiz, nedne rüya gördüğümüz, neden bazı nesneleri uğurlu saydığımız bilindi.

2014 yılında Türkiye’de siber saldıralara karşı beyaz hackerler görev aldı.

Sosyal medya şirketlerinin ekonomik alanda büyüdü, Whatsap 19 milyar dolara Facebook’a satıldı.
whatap

Çinli elektronik şirketi Alibabanın piyasa değeri 223 milyar dolar olarak açıkladı. 80 ülkede 21 binden fazla çalışanı ve 10 binden fazla iş ortağı bulunuyor.

Dünya kupasında Almanya’nın Brezilya’yı 7-1 yendiği karşılaştırma sırasında 36 milyon Tweet atıldı. Skorun 5-0 olduğunda atılan 581 bin tweet bu güne kadar 1 dakika içerisinde atılan en çok tweet olarak rekor kırdı.

Günde 18 saat Google google glass adlı gözlüğü takan Amerika’lı bir asker tıbbi bi vaka olarak görülüp bağımlılık tedavisine alındı. Askerin gözlüğü takmadığı anlarda sinirli ve depresif olduğu genel durumunun uyuşturucu bağımlıların ruh hali olduğu açıklandı. Hastaneye yatırılan hasta elini istemsiz olarak sağ elini gözlüğe götürüyordu. Hasta 35 günün ardından sağlıklı ve net bir şekilde düşünmeye başladı.
google gözlüğü

Tıp dünyası hastalıklara çözüm aramaya devam ediyor, önemli ilerlemele de sağlandı. Kök hücreden kan üretildi. Üretilen kan 0 grubu olması açısından tüm kan grupları ile uyum gösteriyor. Ancak labaratuarda üretilen kanda henüz yeterli alyuvar hücresi bulunmuyor.

Yapay deri üretildi, tıpkı gerçeği gibi sıcak ve soğuğu hissedebiliyor ve dahası onun kadar da esneyebiliyor. Dokunduğu nesneyi hissetmeyi sağlayan protez üretildi.

Tıp dünyasında bir başka ilkte İsveç’ten geldi. İki kadın annelerinden nakledilen rahim ile doğum yaptı. Bir annenin doğuştan rahmi yok diğeri ise kanserden dolayı rahmin aldırmış.

hamile

İlk kez insülin üreten milyonlarca beta hücresi geliştirildi. bu gelişme her gün insülin ilacı yapanların artık her gün insülin bulunmaması demek.

İnsan kasından yüz kat daha güçlü olan yapay kas üretildi. Felçli hastalarından umut anlamına gelen yapay kas misinadan yapıldı.

İnsanoğlunun kanatlanarak gökyüzünde uçma hayalini gerçekleştirenlerde oldu. Jetman lakabı ile tanılan adam sırtındaki 2 metrelik kanat yardımıyla uçma çalışmalarına devam etti. Havada 200 km hıza ulaştı.

Comments 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Oturum Aç

reset

Geri
Oturum Aç