Son Mektup Filmi


Çanakkale’nin 100. yıl dönümünde aynı zamanda 100 ülkede gösterime girecek bir film Son Mektup. 20 milyonluk bütçesi ile Türk sinemasının en pahalı yapımı olan film için 7 yıllık bir çalışma yürütülmüş. Aslına sadık kalınarak yeni uçaklar ve toplar yapılmış.

özhan erenDaha önce 120 Filminin yapımcılığını yapan, Son Mektup Filmi’nin yönetmeni Özhan Eren Son Mektup filmini anlattı.

Çanakkale harbi bir sinema filmi ile birlikte anlatmaya çalıştık. Tarihsel dönem olarak 18 marttaki deniz harbini anlatan bir hikaye ile kurguladık filmi. 18 mart zaferinin ilk işareti olan ilk uçak uçuşunun sonrasında düşman saldırısının olacağının habercisi aslında bu uçaklardır. Eğer bu uçaklar olmasaydı belki de çok ani baskına uğrayabilirlerdi birliklerimiz.

Pilotların gözünden daha kuş bakışı bakarak Çanakkale’nin bir damlasını anlatmaya çalıştık umarım başarılı olmuşuzdur.

Yabancı mühendislere de zaman zaman gösterdik neler yaptıklarımızı onların yorumu Lonra’da müzeye koysalar hiç bir zaman yadırgamazlar o dönemden kalma harp uçağı derler. Tamamen kendi mühendis arkadaşlarımızın ve sanat yönetmenimizin emekleri var. Sadece bu filmde de olmayacak bu biz dört tane uçak yaptırdık Çanakkale’de sergilenecek bu tarz film yapmak isteyen arkdaşlarada bir alt yapı oluşturacağız.

Bu tarz filmlerde bizim eskimiz yok müzelerde bile bu uçaklardan yok. Tabi ki bunlar iç acıtıcı şeyler ama bir taraftan da yeniden toparlanmaya da başlamamız lazım.

Comments 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Oturum Aç

reset

Geri
Oturum Aç