Skolyoz Nedir? Belirtileri ve Tedavi Yöntemleri


Skolyoz nedir?

Skolyoz çok sık rastlanan bir çocukluk hastalığıdır. Ama erişkinlerde de görülebiliyor. Bir kişiye önden ya da arkadan bakıldığında omurgası sağa ya da sola doğru eğiliyor ise buna skolyoz denilmektedir.

Bazı skolyozlarda omurların burulması şeklinde de eğilme olabiliyor. Skolyozun ansiklopedik tanımı, omurganın sağa ya da sola doğru eğilmesidir. Normal insanlarda omurganın dümdüz olmasını bekleriz skolyoz da bu eğrilmiş olmaktadır.

Skolyozun belirtileri nelerdir?

Skolyozun belirtilerini dışarıdan bakıldığında skolyozun olup olmadığını anlamayabiliriz. Omuzlarda düşüklük veya yükseklik var ise skolyoz belirtisidir.

Bel girintilerinde simetrinin kaybolması. Aynaya bakıldığında bel girintileri simetri değilse skolyoz belirtisi var demektir.

En belirleyici belirtisi, çocuk öne eğildiği zaman sırtına baş tarafından ya da kalça tarafından bakıldığında sırt kısmında gözle görülür bozukluk var ise skolyoz olabilir.

Çocuklarda skolyoz ne tür sorunlara yol açar?

Çocuklarda skolyoz sorunlarının en başında kamburluk gelmektedir. Kamburluk hayatı tehdit eden bir şey değildir ama kambur olarak yaşamayı kimse istemez. Bir numaralı sorun genellikle çocuğun görüntüsünün bozulması oluyor.

Diğer sorun ise çok erken skolyozlarda, iki yaşında başlayan skolyozlarda ya da geç başlayıp çok hızlı ilerleyen skolyozlarda eğer seksen derecenin üzerine çıkarsa akciğer hacminde azalma ve uzun vadede solunum problemleri ortaya çıkabiliyor. Bu tür rahatsızlık iyi tedavi edilmemiş çocuklarda meyadana gelmektedir. Günümüz tedavi şekillerinde, çocuk iyi tedavi edilmişse skolyoz derecesi seksen dereceyi geçmez.

Skolyozun tedavisi nasıldır?

Skolyozun tedavisine karar vermede bir kaç faktör göz önünde bulunmalıdır. Hangi tip skolyoz olduğu önemlidir. Ergenlerde en sık rastlanan skolyozda, skolyozun büyüklüğüne bakılarak tedavisine karar verilir.

Kırk derecenin altındaki skolyozların cerrahi operasyona gerek kalmadan düzeltilebiliyor. Kırk derecenin altında skolyozlar genelde tedavi edilmiyor. Kırk derecenin üzerindeki skolyazlarda cerrahi operasyon yapılmaktadır.

Teşhis edilen bir hastada skolyoz yirmi derece ise ileride büyüyeceği için ayrıca tedavi edilmesi gerekiyor. Bu şekilde ki tedaviler skolyozun büyümesine karşı yapılan tedavi şeklidir. İlerlemesi engelleyici tedavi şekli ise korsedir. Eğer skolyozun ilerlemesi engellenirse kırk dereceye ulaşmadan erişkinlik vücudunu kazanırsa bu çocuklarda artık tedavi edilmemektedir.

Büyümesi devam eden çocuklarda eğer bir tehlike var ise skolyozu ilerleyeceği için korse tedavisi uygulanacaktır. Büyümesi tamamlanan kişilerde kırk dereceyi geçmiş ise cerrahi operasyon uygulanmaktadır.

Comments 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

reset password

Geri
log in