Şizofreni Nedir? Belirtileri ve Tedavi Yolları Nelerdir?


Şizofreni genetik bir rahatsızlıktır. Toplumda yüzde 1 oranında görülmektedir. Bir kişi sonradan şizofren olmaz, temelde o kişi şizofren doğmuştur. Yani şizofreni olunmaz, şizofreni doğulur. Belirtileri genç erişkin çağında ortaya çıkmaktadır.

Pozitif semptomlar, hezeyanlar, beni takip ediyorlar, öldürmeye çalışıyorlar, telefonlarım dinleniyor, emir komutu veren sesler duyduğunu zannetmesi, herkes bana aşık gibi hezeyanlardır. Pozitif semptomlar gelip geçici semptomlardır. Negatif semptomlar önemlidir.

Negatif semptomlar ise; Toplumdan kaçma, motivasyon problemleri, hadi konuş demeden konuşamama gibi semptomlar ortaya çıkmaktadır.

Şizofreni hastalığının genetik ile ilgisi var mıdır?

1960’lı yıllarda genetik rollerin şizofreni rahatsızlığında rol aldığı söylenmekteydi. Günümüzde ise araştırmalar bunu doğrulamaktadır. Genetik olarak hastalığa yakalanma oranı yüzde 80’dir.

İlaç tedavisi ile sonuç alınabilir mi?

Şizofreni tedavisinde ilaç tedavisinin çok önemli yeri vardır. İlaç tedavisi pozitif semptomlarda faydalıdır ama negatif semptomlarda o kadar faydalı değildir.

Şizofreninin Nedenleri

Şizofreni hastalığının sebebi henüz kesin olarak bilinmektedir. Lakin, şizofreni hastalığının genelde genetik olduğu düşünülmektedir. Genetik ve çevresel faktörler beyin gelişiminde problemler oluşturabilir. Bu da şizofreni gelişimini ilerletebilir. Ailesinde veya akrabalarında şizofreni hastası olan kişilerde, şizofreni riski daha yüksektir. Ancak bu görüşe karşı da tek yumurta ikizlerinden birinde şizofreni görülürken, diğerinde görülmediği de ortaya çıkmıştır.

Bunun dışında beyinde dopamin veya seratonin gibi nörotransmiter adı verilen kimyasal maddelerin dengesinde herhangi bir artma veya azalma meydana geldiğinde de şizofreni oluşabilmektedir. Bunun yanında doğum esnasında bebeklerin oksijen eksikliği veya hamilelik esnasında viral enfeksiyon gibi komplikasyonlar etkisiyle şizofreni gelişmesi riskini artabilmektedir.

Şizofreninin belirtileri

Şizofreni genelde yaşanılan çeşitli stresli olaylar ile açığa çıkar. Kişilerde farklı türde belirtiler olabilir. Halüsinasyonlar ya da septomlar herkeste farklı olabilir.

 • Şizofreni çok değişik, çok farklı şekillerde ortaya çıkmaktadır.
 • Karşı cinse ilgi azalma,
 • Kişisel bakım yapmama,
 • İkna ile değiştirilemeyen düşüncelerin ortaya çıkması,
 • Davranışlarda gariplik,
 • Dışarıdan bir gücün hareketlerini düşünme,
 • TV’de ki haber programında direk olarak kendileri ile konuştuklarını zannetme,
 • Halüsinasyonların oldukça gerçekçi gözükmeleri ama aslında gerçek değildir,
 • Düzensiz davranışlar sergileme,
 • Aynı konudan devam etme veya sorulan sorulara cevap vermede sorunlar yaşama,
 • Hasta normalde güçlü duygular uyandıracak durumlara tepkiler vermez. Mesela birisi beklenmedik şekilde işinden kovulursa oldukça kızgın olması gerekir. Şizofren hastasının tepkisi kesinlikle değişmez ve donuktur.
 • Yaşamdan zevk almama, eskiden zevk alarak yaptığı aktivitelerden artık zevk alamama durumu oluşur.
 • Önceden hissedilen harika his yaşanmaz.

Şizofreni Tanısının Konması ve Tedavisi

Şizofreninin kesinliğini belirlemek için fiziksel veya laboratuar testi yoktur. Alanında uzman bir psikiyatristin, bireyin türlü özelliklerini değerlendirmesi gerekir. Tanı koymanın zor olmasının yanında şizofreni hastasının doktora gitmek istememesi de etkilidir. Lakin şizofreni teşhisi ne kadar erken konur v ene kadar erken tedaviye başlanırsa sonuç o kadar çabuk alınır. Zira şizofreni birden bire ani bir olayla gelişebileceği gibi, uzun bir süreçte yavaş yavaş da ilerleyebilir.

Şizofreni tedavisinden ilaçlar, psikoterapi gibi metotlar kullanılır. İlaçları gününde saatinde aksatmadan almak, terapileri aksatmadan almak, şizofreni tedavisi için çok önemlidir. Şizofreni tedavisi, kişinin şizofreninin hangi evresinde olduğuna bağlı olarak değişir. 1 yıldan 5 yıla kadar tedavi süreci değişebilir.

Şizofrenide Diğer Tedavi Yöntemleri:

1- Elektro Konvulzif Tedavi (Elektro şok)
2- Bireysel Psikoterapiler, Grup Tedavileri
3- Anksiyolitik Sınıfı İlaçlar
4- Antikolinerjik İlaçlar
5- Duygudurum Düzenleyiciler

 

Comments 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Oturum Aç

reset

Geri
Oturum Aç