Şirketlerin Dövizle Borcunun En Hızlı Arttığı Ülke Türkiye


<strong/>faik öztrakCHP Genel Başkan Yardımcısı Faik Öztrak, Türkiye ekonomisini değerlendirdi.

Türkiye’de 2011 yılından itibaren yatırımlar artmıyor. 3 yıldır patinaj yapıyor. 3 yılın 2 yılında Erdoğan var. Ekonomi patinaj yapıyor diye söylerken panik içerisinde bunu başkanlık sistemi çözer der gibi argümana dayanmak istiyor. Bugün Türkiye’de sıkıntıların bu noktaya taşınmasının arkasında bir çok şey vardır.

Ocağın 16’sında Cumhurbaşkanın sisteme yaptığı Merkez Bankası Başkanına vatanı satmakla suçlaması ile başladı ve ondan sonra Ekonomi Bakanı’na döndü ve ikinizde kendinize çeki düzen verin dedi. Sonuçta Merkez Bankasının bağımsızlığını sorgulatır hale geldi. O günden sonra Türk Lirasının değer kaybı yüzde 15 civarında oldu.

Türkiye’ye benzeyen ekonomilere baktığımızda, dünyada Endenozya, Brezilya, Macaristan, Polonya, Şili ve Meksika bunlara baktığımızda 3.4 iken paralarının değer kaybı Türkiye’de 15.4.

İlgili>>  İktidarlar gelir geçer baki olan ülkedir

16 ocakta ise ey Merkez Bankası faiz indirmek için neden bekliyorsun konuşması var ve bu da ekonominin geriye gitmesinin temellerinden birisidir.

2009 yılında Türkiye kararname çıkardı, döviz geliri elde etmeyenler de döviz cinsinden borçlanabilir. O günden bu yana Türk şirketleri döviz ile borcu en hızlı artan şirketler arasına girdi. Bu yüzden en kırılgan 5 in arasındayız. Raporlara baktığımızda Türk şirketlerinin borcu döviz cinsinden çok hızlı arttı diyorlar. Bir yanda da içeride kırılganlık oldu ve paramız değer kaybetti.

Comments 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Oturum Aç

reset

Geri
Oturum Aç