Şirket İmajının Ticari Performansa Etkisi


Şirketin algısı dışarıdan iyi ise çalışanlar burada çalışmaktan gurur duyuyorlar. Bu değerlendirme, “Great Place To Work” adlı enstitünün her yıl yaptığı en iyi işverenler araştırmasından. Kurumsal kültürün kuvvetli olduğu firmaların ürünleri, hizmetleri müşteri kitlesinde bir tatmin de yaratıyorsa, çalışanlar kendilerini bunun bir parçası olarak görüyor. Bu da çalışan memnuniyetini arttırıp, şirketlerin ticari performansına etki ediyor.Kurum kültürü örneğin doğru insanı seçmek ve işi entegre etmek ciroyu üçe katlıyor. Kazanca ve ciroya etkisi çok büyük.

En iyi işverenlerin lisetesinde çalışan odaklı yönetim anlayışı ile insanı dokunuşu yüksek kurum kültürüne sahip şirketler yer alıyor. Toplam 80 firmanın analiz edildiği araştırmada birinci sırada Microsoft, ikinci sırada listedeki tek yerel şirket Bursa Gaz, üçüncü sırada Hilti, dördüncü sırada EMC ve beşinci sırada The İstanbul Edıtıon Hotel yer alıyor.

İlgili>>  Kurum İmajı Nasıl Yaratılır?

Şirketlerin marka değeri çalışanı gururlandırıyor

imaj

En iyi işveren listesinin değerlendirmede Türkiye’deki çalışanların gurur algısı en yüksek olan, çalışanlar çalıştıkları marka değeri yüksek ise gurur duyuyorlar.

Marka için yeni jenerasyon iş yerlerine koşuyor iki sene sonra şirketi terk ediyor çünkü kendisini şirkete bağlı hissetmiyor. Şirkete bağlanmama sebebi ise farklı fikirlere şirkette yer olmamasından dolayı bırakıyor. Eski nesiller gibi ben burada 10 sene kalıpta idare edeyim demiyorlar. İçerideki marka bizim için önemli dış görünüş değil. Herkes kendi düşüncelerine göre kurumu seçiyor marka algısını değil.

Değerlendirme kriterlerinde şirketlerin en zayıf olduğu konu ise hakkaniyet.

Comments 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Oturum Aç

reset

Geri
Oturum Aç