Sinüzit Nedir? Belirtileri Nelerdir? Nasıl Tedavi Edilir?


dilaver özturanKBB uzmanı Prof. Dr. Dilaver Özturan, sinüzit nasıl teşhis edilir sorusunu cevapladı.

Hastalığın hikayesi ve ifade ettiği süreçler çok önemlidir. Üst solunum yolu enfeksiyonu 10 günden fazla sürebilir, alında ağrı, gözler içerisinde dolgunluk hissi var ise, başta ateşlenme var ise akut sinüzit aklımıza gelir. Bunun dışında muayene bulguları çok önemli.

Endoskoplar sayesinde burun içerisinde yerleştirdiğimi kameralar ile orada orta burun etinin dış duvarın yani göz tarafındaki kanalda boşluk var. O kanalda ödem, ifrazat, politleşme var ise biz bunda sinüzit olabileceğini düşünüyoruz. Mutlaka ilaç tedavisi olunuyor, ilaç tedaviden sonra yapılan kontrolde sorun devam ediyorsa yardımcı tanı yöntemlerine gidiyoruz. Bunların başında ise bilgisayarlı sinüs tomografisi geliyor.

Bilgisayarlı sinüs tomogrofisi bize hem tanıda hem de tedavide son derece iyi bir rehberdir. Dolayısıyla sinüziti hasta hikayesi, endoskopik tomografi muayenesi ve bilgisayarlı sinüs tomografi ile tanı koyuyoruz.

Normal düz röntgen çektirmeyin, çünkü fal bakmaktan öteye gitmiyor. Yanıltması çok yüksek, yalancı negatif ve pozitif değerler çok yüksek. Büyük kistleri gösterir ama bunun dışında bizim asıl arzu ettiğimiz ne var, nasıl tedavi ederiz sorularının hiçbirine cevap vermiyor. Sinüst için yardımcı bir tanı yöntemi uygulanacaksa bu sinüst tomografisi olmalı.

kut ya da kronik sinüzit olarak ikiye ayırıyorız sinüzitleri dolayısıyla ikisinin belirtileri çok farklı.

Sinüzit belirtileri nelerdir?

Akut sinüzit

Akut sinüzit genel hastalık halidir. Yani hayatımızda en az 3 – 5 defa sinüzit geçirmiş olmalıyız. Geçirdiğimiz her türlü grip nezle gibi tabloların temelinde sinüstlerin içerisinde sıvının birikmesidir. Akut sinüzitte belirtiler, ateş yüz ağrısı, burun tıkanıklığı burun akıntısı, tek taraflı akıntı, koku alamama, tat alamama, genel durum bozukluğu şeklinde özetlenebilir.

Kronik sünizit

Kronik sünizit ise çok sinsi seyreder, biz hastanın kronik sinüzit olduğunu çok geç anlarız, hastada çok geç anlar. Hastalar sinüzit yerine baş ağrısı bekliyorlar. Biz hastalara sinüzitiniz var dediğimizde şaşırıyorlar ve doktor bey benim başım ağrımıyorlar diyorlar. Tam tersi krnoik sinüzitte özel bir madde salgılıyor. Politler oluşuyor ve sinüstlerin üzerindeki örtü şişme buruna doğru taşmaya başlıyor. Politler özel bir madde salgılıyor ve ağrıyı kesiyor ve bu defa hastalık sinsi gelişmeye başlıyor. Burun gerisine akıntı ortaya çıkıyor, yüzde ve gözde dolgunluk hissi, koku almama, tat almama başlıyor.

Biz yediklerimizin tadını ağzımızla çiğnediğimiz zaman onun aromosunu burnumuza gitmesi ile anlıyoruz. Hasta bize doktor bey koku, tat alamıyorum, yediklerim saman gibi geliyor, evde doğalgaz açıyorum koku alamıyorum diyor ve ancak muayene ile ortaya çıkabiliyor.

Sinüzit Belirtileri

Bir aydan kısa süren sinüzite akut, daha uzun süren sinüzitlere ise subakut ve kronik diyoruz. Sanıldığının aksine sinüzitlerin en sık belirtisi baş ağrısı değildir. Hatta baş ağrısı sinüzitte nadiren görülen bir bulgudur. En sık görülen bulgular:

  • Burun tıkanıklığı
  • Sarı, yeşil renkli veya kanlı burun akıntısı
  • Göz çevresinde ve yanaklarda ağrı
  • Kafada basınç hissi
  • Öne eğilmekle artan yüz ağrısı
  • Kötü ağız kokusudur
  • Bazen de kuru öksürük, hafif ateş ve geniz akıntısına bağlı mide bulantısı iştahsızlık gibi yakınmalar görülebilir.
İlgili>>  Balon sinoplasti nedir?

Sinüzit Tedavisi

Soğuk algınlığı, nezle durumunun 10 günden uzun sürmesi halinde mutlaka doktora başvurulmalıdır. Sinüzit pek çok kişinin sandığı gibi tedavisi mümkün olmayan bir hastalık değildir. Özellikle kronik sinüzitlerde en önemli konu sinüzite neden olan ana nedenin ortadan kaldırılmasıdır. Akut sinüzitlerde ilaç tedavisi üç haftaya kadar çıkabilen antibiyotik, burun damlaları ve alerji önleyici ilaçlarla yapılır. Ancak hava yollarını tıkayan burun eti büyümesi, burun kemiği ve kıkırdağında eğrilik, alerji gibi nedenler varsa tedavi sonrasında bu nedenlerin ortadan kaldırılması sinüzitin kronik bir hastalık halini almasını önleyecektir.

Kronik sinüzitlerde bazen burun polibi denilen et büyümeleri de eşlik eder. Bu tip durumlarda tedavi cerrahidir. Özellikle son 10 yıldır sinüzit cerrahisinde endoskoplar kullanılmakta ve yapılan ameliyata Fonksiyonel Endoskopik Sinüs Cerrahisi (FESC) adı verilmektedir. Burun içine sokulan bir kamera aracılığı ile monitörden amaliyat yapmaya imkan veren endoskopik cihazlarıla yapılan bu teknik, sinüslerin havalanmasını engelleyen nedenlerin çözümü konusunda oldukça iyi bir olanak tanımakta ve sonuçlar başarılı bir operasyon sonrasında oldukça yüz güldürücü olmaktadır.

Anestezi

Endoskopik yöntemle (görüntü, muayene ve ameliyat) hem burun içi gibi dar ve karanlık bir yerde çalışmayı kolaylaştırmaktadır. Hem de sinüse yola açan asıl faktör düzeltilip diğer sağlam bölgelere dokunulmamaktadır. Bu ameliyat hem lokal hem de genel anestezi ile yapılabilmektedir. Ameliyatta en önemli amaç sinüs ağızlarının açılmasını sağlamak ,sinüslerin içini temizlemektir. Genelllikle sadece burun içinden girmek yeterlidir. Bazen maksiller sinüse girmek için dudak altından çalışma gerekebilir. Bu yöntemle burun içindeki et, kemik eğriliği gibi diğer hastalıklar da tedavi edilebilmektedir.

Ameliyattan sonra hekimin tercihine göre burun içine tampon konabilir.

Sinüzit cerrahi yöntemlerle nasıl tedavi edilir?

Sinüzitin oluşum mekanizmasında nehir yatağı, nehir aktığı zaman tertemiz akıyor, orada bir kaya ya da bir engel varsa o engelin etrafı yosun tutmaya başlıyor. O yosun tüm bölgeye sirayet ediyor. Dolayısıyla çözüm sinüzitin doğal kanalını açmak gerekiyor, ilaç tedavisi uygunsa ilaç ile ilaç tedavisi cevap vermiyorsa cerrahi yöntemler uygulanır.

Cerrahi yöntemde temel prensibimiz kamera sistemi ile geliyoruz sinüsün doğal kanalı buluyoru, kanalın etrafındaki arı kovanı şeklinde olan hücrelerin tümünü alıyoruz. Olabildiği kadr sinüsün içerisindeki örtüye hiç dokunmamaya özen gösteriyoruz. Küçük kanalı genişletmeye çalışıyoruz.

Ameliyat aşamaları

Kamerayı burunun önüne koyuyoruz önümüzdeki ekrandan bakıyoruz, doğal kanalın etrafındaki hücreleri genişletip, burun çatısına doğru çıkıyoruz, burun dokusundaki politleri temizliyoruz. Alındaki, genizdeki, yanaktaki sünüsün doğal biçimde akmasını sağlıyoruz. Bunu yaparken burun içerisindeki örtüye gözümüz gibi bakıyoruz.

Halk arasında bir laf vardır. Sinüzit ameliyatı bir işe yaramaz. Son derece doğru bir laf ama 1990’lı yıllara kadar bu doğruydu çünkü burunun içerisine girecek teknolojimiz yoktu, diş etinin üzerinden giriyorduk yanaktaki sinüsün üzerini kazıyorduk. Dolayısıyla buruna girecek teknolojiyi bulduktan sonra yaptığımız cerrahi uygulamalar son derece başarılıdır. Hatta bu konuda istatiskliğe de gerek yok. Eskiden her gün burun içerisinde polit olan insanlar görürdük. Ama şimdi bu teknik sayesinde son derece azaldı. Bu teknik Türkiye’de her yerde uygulanıyor. Son derece iyi sonuçlar elde ediliyor.

 

Comments 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Oturum Aç

reset

Geri
Oturum Aç