Sinüzit Nasıl Teşhis Edilir?


dilaver özturanKBB uzmanı Prof. Dr. Dilaver Özturan, sinüzit nasıl teşhis edilir sorusunu cevapladı.

Hastalığın hikayesi ve ifade ettiği süreçler çok önemlidir. Üst solunum yolu enfeksiyonu 10 günden fazla sürebilir, alında ağrı, gözler içerisinde dolgunluk hissi var ise, başta ateşlenme var ise akut sinüzit aklımıza gelir. Bunun dışında muayene bulguları çok önemli.

Endoskoplar sayesinde burun içerisinde yerleştirdiğimi kameralar ile orada orta burun etinin dış duvarın yani göz tarafındaki kanalda boşluk var. O kanalda ödem, ifrazat, politleşme var ise biz bunda sinüzit olabileceğini düşünüyoruz. Mutlaka ilaç tedavisi olunuyor, ilaç tedaviden sonra yapılan kontrolde sorun devam ediyorsa yardımcı tanı yöntemlerine gidiyoruz. Bunların başında ise bilgisayarlı sinüs tomografisi geliyor.

Bilgisayarlı sinüs tomogrofisi bize hem tanıda hem de tedavide son derece iyi bir rehberdir. Dolayısıyla sinüziti hasta hikayesi, endoskopik tomografi muayenesi ve bilgisayarlı sinüs tomografi ile tanı koyuyoruz.

Normal düz röntgen çektirmeyin, çünkü fal bakmaktan öteye gitmiyor. Yanıltması çok yüksek, yalancı negatif ve pozitif değerler çok yüksek. Büyük kistleri gösterir ama bunun dışında bizim asıl arzu ettiğimiz ne var, nasıl tedavi ederiz sorularının hiçbirine cevap vermiyor. Sinüst için yardımcı bir tanı yöntemi uygulanacaksa bu sinüst tomografisi olmalı.

Comments 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

reset password

Geri
log in