Sinüzit cerrahi yöntemlerle nasıl tedavi edilir?


 

dilaver özturanKBB uzmanı Prof. Dr. Dilaver Özturan, sinüzitte cerrahi yöntemi anlattı.

Sinüzitin oluşum mekanizmasında nehir yatağı, nehir aktığı zaman tertemiz akıyor, orada bir kaya ya da bir engel varsa o engelin etrafı yosun tutmaya başlıyor. O yosun tüm bölgeye sirayet ediyor. Dolayısıyla çözüm sinüzitin doğal kanalını açmak gerekiyor, ilaç tedavisi uygunsa ilaç ile ilaç tedavisi cevap vermiyorsa cerrahi yöntemler uygulanır.

Cerrahi yöntemde temel prensibimiz kamera sistemi ile geliyoruz sinüsün doğal kanalı buluyoru, kanalın etrafındaki arı kovanı şeklinde olan hücrelerin tümünü alıyoruz. Olabildiği kadr sinüsün içerisindeki örtüye hiç dokunmamaya özen gösteriyoruz. Küçük kanalı genişletmeye çalışıyoruz.

Ameliyat aşamaları

Kamerayı burunun önüne koyuyoruz önümüzdeki ekrandan bakıyoruz, doğal kanalın etrafındaki hücreleri genişletip, burun çatısına doğru çıkıyoruz, burun dokusundaki politleri temizliyoruz. Alındaki, genizdeki, yanaktaki sünüsün doğal biçimde akmasını sağlıyoruz. Bunu yaparken burun içerisindeki örtüye gözümüz gibi bakıyoruz.

Halk arasında bir laf vardır. Sinüzit ameliyatı bir işe yaramaz. Son derece doğru bir laf ama 1990’lı yıllara kadar bu doğruydu çünkü burunun içerisine girecek teknolojimiz yoktu, diş etinin üzerinden giriyorduk yanaktaki sinüsün üzerini kazıyorduk. Dolayısıyla buruna girecek teknolojiyi bulduktan sonra yaptığımız cerrahi uygulamalar son derece başarılıdır. Hatta bu konuda istatiskliğe de gerek yok. Eskiden her gün burun içerisinde polit olan insanlar görürdük. Ama şimdi bu teknik sayesinde son derece azaldı. Bu teknik Türkiye’de her yerde uygulanıyor. Son derece iyi sonuçlar elde ediliyor.

 

Comments 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

reset password

Geri
log in