Sinüzit belirtileri nelerdir?


sinüzit

dilaver özturanKBB uzmanı Prof. Dr. Dilaver Özturan, sinüzit belirtileri hakkında bilgi verdi.

Akut ya da kronik sinüzit olarak ikiye ayırıyorız sinüzitleri dolayısıyla ikisinin belirtileri çok farklı.

Akut sinüzit

Akut sinüzit genel hastalık halidir. Yani hayatımızda en az 3 – 5 defa sinüzit geçirmiş olmalıyız. Geçirdiğimiz her türlü grip nezle gibi tabloların temelinde sinüstlerin içerisinde sıvının birikmesidir. Akut sinüzitte belirtiler, ateş yüz ağrısı, burun tıkanıklığı burun akıntısı, tek taraflı akıntı, koku alamama, tat alamama, genel durum bozukluğu şeklinde özetlenebilir.

Kronik sünizit

Kronik sünizit ise çok sinsi seyreder, biz hastanın kronik sinüzit olduğunu çok geç anlarız, hastada çok geç anlar. Hastalar sinüzit yerine baş ağrısı bekliyorlar. Biz hastalara sinüzitiniz var dediğimizde şaşırıyorlar ve doktor bey benim başım ağrımıyorlar diyorlar. Tam tersi krnoik sinüzitte özel bir madde salgılıyor. Politler oluşuyor ve sinüstlerin üzerindeki örtü şişme buruna doğru taşmaya başlıyor. Politler özel bir madde salgılıyor ve ağrıyı kesiyor ve bu defa hastalık sinsi gelişmeye başlıyor. Burun gerisine akıntı ortaya çıkıyor, yüzde ve gözde dolgunluk hissi, koku almama, tat almama başlıyor.

Biz yediklerimizin tadını ağzımızla çiğnediğimiz zaman onun aromosunu burnumuza gitmesi ile anlıyoruz. Hasta bize doktor bey koku, tat alamıyorum, yediklerim saman gibi geliyor, evde doğalgaz açıyorum koku alamıyorum diyor ve ancak muayene ile ortaya çıkabiliyor.

Comments 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

reset password

Geri
log in