Sinir Sıkışması Nedir? Sinir Sıkışması Nasıl Geçer?


sinir sıkışması

Sinir Sıkışması Nedir?

Omirilikten çıkan sinirler vücutta ilgili kaslara dağılmak üzere yol alırlar. Bu yollar içerisinde geçtiği yerlerde bazı kanallardan ve oluklar içerisinden geçerler. Sinirler geçtiği yerde sıkışır ve görevini gereği gibi yapamazsa sinir sıkışması meydana gelir. EMG ile sinir sıkışması test edilmektedir.

Sıkışmanın derecesine göre çeşitli tedaviler olmaktadır. Orta ve ağır düzeyde sıkışma söz konusu ise ameliyat uygulanmaktadır. Orta düzeyin altında bir sinir sıkışması var ise fizik tedavisi ile sinirler rahatlatılmaktadır.

Sinir sıkışması nasıl geçer

Sinir sıkıştıktan sonra çözümü ararız, çözüm her zaman ameliyat gibi yöntemler değildir. İlk önce sinirin sıkıştığı bölgeyi zorlayan fiziki şartları düzenleyerek tedavi başlamış olur. Sinirin sıkıştığı bölge tespit edildikten sonra da hırpalanmasını önlemiş oluruz.

Hastalara verilen ilaçlar ve B1 B2 ve B6 içeren vitaminler verilir. Bu vitaminler sinire derman verilir ve hastaların rahatlaması sağlanabilir.

Hastanın sinirinin sıkıştığı yere fizik tedavisi uygulanabilir ve gerekli hallerde kortizon işlemi yaparak, sinir sıkışan yerin rahatlaması sağlanması gereklidir. Bir kere kortizon yapıldığı zaman bir şey olmaz bir kere denenebilir. Bunlar hepsini deniyor ve istediğimiz çareyi bulamıyoruz ve giderek hissimizi kaybediyorsak o zaman ameliyat gereklidir.

Özellikle gece ağrıları uyuşma ve yanma şeklinde kendisini gösterir. Hasta sabah kalktığında elini sallayarak uyuşmanın geçmesini bekler, el işi yaparken ve bardağı tutamamak gibi durumlar sinir sıkışması olduğunun göstergesidir. Sıkışmalar hafif, orta veya ağır olabilir. Orta ve ağır sinir sıkışmalarında ameliyat ile iyileşmektedir, sinirler çok sıkışmışsa veya beslenmesi gerçekleşmiyorsa lokal anestezi ile sinir rahatlatılır ve bu şekilde ameliyat gerçekleşir. Hasta ameliyattan sonra üzerinden ağırlık alınmış gibi hisseder ve bir hafta sonra ağrıları geçer ve iyileşir.

 

Comments 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Oturum Aç

reset

Geri
Oturum Aç