Sınav kaygısını yenmenin yolları nelerdir


 

 Arif DoğanPedagog Eğitimci Arif Doğan, sınava girecek öğrencilere altın değerinde tavsiyelerde bulundu.

Kaygı nedir

Kaygı insanlar için yaşamsal bir duygudur, kaygısız insan yoktur. Kaygı düşünceleri yönlendirme boyutudur. Kaygılar dozu az tutulduğunda bizi motive eder ama dozu arttığında ise kötü sonuçlar doğurur.

Sınav kaygısı, öğrencilerin tam olarak kendi bilgiklerini yansıtamaması ve o an için heyecanlarını yenememesi, yapamayacağım, yetersizim gibi düşünceler kaygıyı oluşturuyor. Bu tip öğrenciler çok iyi hazırlansalar dahi yetersiz kalabiliyor. O an kendini toparlayamaması bir çöküntüye uğratıyor. Öğrencilerime şunu söylerim hep, siz sorulardan değil sorular sizden korksun.

Ailelere ve öğrencilere tavsiyeler

Çocuk aile içerisinde iyi bir başarı elde etmişse, aile diyor ki gelecekte doktor, avukat olacak diyor. Eğer çocuk meli malı gibi sözcüklerle sınava girerse, üniversite benim için her şey derse ve başarısız olursa o çocuğun psikolojisini düşünebiliyor musunuz. Ailelere tavsiyem çocuklarını kıyaslamayın ve yanlış bir şekilde çocuğu yönlendirmeyin.

Öğrenciler özgüvenlerini yitirmesinler, kendilerine inansınlar. Heyecanını yenemiyorsa, evde sakin bir yere geçsinler ve sanki sınav varmış gibi normal bir şekilde soruları çözsün biz psikolojide bunu öneriyoruz.

İlgili>>  Sınav Kaygısı İle Başa Çıkma Yolları

Sınav dünyanın sonu değil, daha önünüzde bir çok sınav olacak. Daha önce güzel başarılar ve ödüller vardır ve onları düşünerek başaracağınıza inanın.

Sınavda neler yapılmalı

sınav

Son günlerde ders çalışmayı bırakarak yürüyüş yapsınlar, nefes eksersizi yapsınlar. Öğrenci o an için, hocam iyi gidiyor birinci sorudan başlıyorum diyor, ilk on soru çok kolay ondan sonra öyle bir soru geldi iki dakikamı aldı ve çizik attım diyor bu iyi bir yöntem, dönemese bile iyi bir yöntem. Sonuçta beşinci soru ile dokuzuncu soru aynı puan. Çocuk bir kaç soru bilemezse paniklemeye başlıyor bunu kesinlikle yapmasınlar, yapamazlarsa daha iyi bildiği konuları çözmeye devam etmesinler. Çocuklar bir kaç soru çözemediği zaman bırakıyor bunu yapması yanlış.

Öğrenci tıbbı istiyor ise biyoloji onun için çok önemli ve biyolojiden başlaması iyidir çünkü o çocuk zaten biyolojiyi biliyordur ve sorular kolay gelir öğrenci sınava motive olur ve sınavı daha rahat geçer.

 

Comments 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Oturum Aç

reset

Geri
Oturum Aç