Sınav Kaygısından Nasıl Kurtulunur


 

zafer akıncıPsikolojik Doktor Zafer Akıncı sınava girecek adaylar için sınavda kaygıdan kurtulmanın tekniklerini anlattı.

Korku mu? Kaygı mı?

Korku insanda olması gereken insanı bizim hayatımızı devam eden bir duygudur, korku bizi tehlikelere karşı hayatta tutar. Korkma sağlıklı bir durumdur, karanlık bir ortamda köpeğe bakıyorsan sende anormal durum vardır, normali senin oradan kaçman lazımdır. Korkunun temelinde somut bir tehdit vardır, somut bir tehdite karşı kalp atışınız hızlı hızlı artmaya başlarsa, terlemeye başlarsan bu sağlıklı bir haldir. Eğer bir kişi somut olmayan kafasından uydurduğu bir şeyden korkuyorsa buna kaygı diyoruz. Çocuklarda sınav korkusu vardır, sınav kaygısı vardır.

Sınava girecek bir öğrenci daha önce duyduğu şeylerden kaygı duyuyor. Bu sene sorular çok zor olacakmış dendiği zaman çocuk orada kaygı içerisine giriyor. Gelmesi muhtemel problemleri karşı hissettiğimi kaygı hali oluşuyor ve kaygı düzeyinin seviyesini aşıyoruz. Kaygının en büyük etkisi kontrol duygusunu kaybetmektir, hayat üzerindeki kontrolünü kaybedersin, çocuk ise sınav stresini kaybederek kontrolü kaybeder.

İlgili>>  Sınav Öncesinde Çalışma Sistemi Nasıl Düzenlenmeli?

Aileler öğrenciye nasıl davranmalı

Çocuğunuzda huzursuzluk, mutsuzluk, normalden fazla agresiflik varsa ve normal tavrının dışında ise bilin ki sınav kaygısı çocuğun dengesini bozuyor. Ne yapacağını şaşırıyor çocuk.

Veliler çocuğa biz sana güveniyoruz diyerek çocuğa kötülük yapıyoruz, aileler çok iyi niyetli yapsada bu çocukta güven sorumluluğu ekleniyor. Ailele çocuğa güven baskısı yaptığı için çocuğun kaygısı artıyor.

Annelere ne zaman desem ki, bu yaptığınız doğru bir şey mi desem hocam haksız mıyım diyor. Evet haksızsın sonuçta çocuğun kaygısı tekrar gelip seni buluyor.

Comments 1

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Oturum Aç

reset

Geri
Oturum Aç