Silah bırakma konusunda inisiyatif Ak Parti’nin elinde değil


murat aksoyMillet Gazetesi Yazarı Murat Aksoy çözüm sürecini değerlendirdi.

AK Parti cephesinden baktığımızda sorun yokmuş gibi gözüküyor ama silah bırakma konusunda inisiyatif Ak Parti’nin elinde değil artık inisiyatif Pkk’nın elinde siyası olarakta Hdp’nin elinde Ak Parti istediği kadar çözmek istiyoruz desin. Bunlar hep kendi tabanlarına verdikleri ve Türkiye’ye verdikleri sözler ve bu sözlerinde hiçbir anlamı yok. Şu nada inisiyatif Pkk’nın elinde. Pkk Türkiye’de silah bırakmayı tartışsa bile sınır dışında silah bırakmayacak.

Siyasi olarak insiyatif Demirtaş’ın elinde. Siyasi olakra Hdp Dk Parti’den daha anlamlın şeyler söylüyor. Hükümetin ne yapmak istediğinden çok bu aktörler ne diyor ona bakıyoruz. Hdp’yi düşündüğümüz zaman iyi bir şey. Pkk’yı düşündüğümüz zaman kötü bir şey.

İlgili>>  400 Milletvekili Isranın Nedeni Ne?

Türkiye’nin kürt meselesi konusunda çözüm için adıma atmadığı her gün biraz da çıta yükseliyor. Artık federasyon bile tartışsanız yetmeyebilir artık. Oraya doğru gidiyoruz. Kürtler Suriye’de özerk bir bölge kurdurlar. Kuzey Irak’ta federasyon kurdular, siz burada daha sınırın 20 km bu tarafında ana dili tartışıyorsunuz. Seçim barajının konuşuyorsunuz ve insanların hak ve özgürlüklerini tartışıyorsunuz. Buna razı gelir mi insanlar? niye Hdp 4 puan birden yükseliyor çünkü artık yetmiyor.

Uluslararası siyaset tarafından baktığımız zaman Türkiye düşüyor bölgede kürtler yükseliyor. Pkk terör listesinden çıkıyor adım adım. Suriye’de de kürtler yükseliyor uluslararası denklemde de böyle bir şey var.

Comments 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Oturum Aç

reset

Geri
Oturum Aç