Siğil Nasıl Geçer, Siğil Tedavi Yöntemleri


 

Siğil ile ilgili çok sayıda tedavi var ama bu tedavilerden hiçbir tanesi tam kesin çözüm sağlayan tedavi değildir. Siğil tedavi sonrası nüks edebiliyor. Genel olarak kullanılan yöntemler, en basitinden en kapsamlısına göre sınıflandırırsak.

Asitli soyucu bir takım ilaçlar, eczaneye hazırlatılan ilaçlarda olabiliyor ya da hazır eczanede satılan ilaçlar da olabiliyor. Kişi bu ilaçları günde 3 kez siğil dokuzu üzerine uygulayarak o asit deriyi soyarak siğili vücuttan uzaklaştırıyor.

Salisik asit, laktik asit, podofilin içeren bir takım maddeler içeren eczanelerde satılan etkili ilaçlar vardır. Bu ilaçları belirli sıklıkla hasta kullanarak bunları yakarak yok etmesini sağlıyor.

Krio yöntemi ise -196 derecede sıvı azot ile siğil olan bölgeye uygulayarak o dokunun ölüp vücuttan uzaklaşması sağlanır.

Elektroker, elektrikle yakma yöntemidir, hastanın siğil dokusu iğne ile uyuşturup orayı yakarak vücuttan uzaklaşabiliyor.

Bölgesel bağışıklık sistemini güçlendirip vücudun virüsü yenmesini sağlayan sürme ilaçları ya da hap tarzı ilaçlar kullanılabiliyor.

Karbondioksit lazer tedavisi, siğili yok etmek için bu yöntem kullanılıyor. Lazer ile bölgeye tutulduğu zaman belilrli bir dereceye kadar o bölge ısınıyor ve o bölgede yakarak yok ediyor.

Siğil tedavi olmazsa ne olur?

Siğil tipleri tedavi edilmezse bir iki siğil yüzlerce siğile dönüşebiliyor ve bunu başka kişiye bulaştırabilirsiniz. Siğiller görünen bölgede ise hoş durmaz. Hem sizi toplumdan uzaklaştırabilir hem de sosyal fobi yaratabilir. Hem de karşı tarafın sizden tiksinmesine ve uzaklaşmasına neden olabilir.

Sosyal bir varlığız tokalaşıyoruz, sosyal bir faaliyette karşı tarafa bulaştırabilirsiniz bu açıdan sakıncalı. Genital siğillerde ise onları oluşturan virüsün tipleri farklıdır. Genital siğillerin özellikle kadınlarda ileri de rahim ağzı kanserine neden olduğu ispatlanmış durumdadır. Erkeklerde bu oran daha düşük, erkeklerde genital bölgedeki siğiller biraz daha düşük seviyede.

Siğillerin bulaşmaması için nasıl önlemler almalıyız?

  • Çıplak ayakla yerlere basmayın.
  • Havuz, sauna, plaj, hamam gibi ortak kullanım alanlarında terliksiz dolaşmayın.
  • Başkalarının terliklerini giymeyin.
  • Başkalarıyla ortak eşya kullanmayın.
  • Yüz siğilleri olan kişiler tıraşa dikkat etsin. Kanama, virüsün yayılmasına neden olur.
  • Bacaklarında siğil olan kadınlar ağda yaptırmamalı.
  • Ellerinde, ayaklarında siğili bulunan kişiler manikürden, pedikürden kaçınmalı.
  • El siğilleri tokalaşma yoluyla yayılabileceğinden dikkatli davranmak gerekir.
  • Genital siğillerde tam olmasa bile prezervatifin koruyucu etkisi vardır.
  • Genital siğiller açısından HPV aşısı koruyucu özellik taşımaktadır. Mevcut siğilleri tedavi etmez, yeni virüs alınmasını engeller.

Comments 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Oturum Aç

reset

Geri
Oturum Aç