Siğil hangi yöntemlerle tedavi edilir?


 

Siğil ile ilgili çok sayıda tedavi var ama bu tedavilerden hiçbir tanesi tam kesin çözüm sağlayan tedavi değildir. Siğil tedavi sonrası nüks edebiliyor. Genel olarak kullanılan yöntemler, en basitinden en kapsamlısına göre sınıflandırırsak.

Asitli soyucu bir takım ilaçlar, eczaneye hazırlatılan ilaçlarda olabiliyor ya da hazır eczanede satılan ilaçlar da olabiliyor. Kişi bu ilaçları günde 3 kez siğil dokuzu üzerine uygulayarak o asit deriyi soyarak siğili vücuttan uzaklaştırıyor.

Salisik asit, laktik asit, podofilin içeren bir takım maddeler içeren eczanelerde satılan etkili ilaçlar vardır. Bu ilaçları belirli sıklıkla hasta kullanarak bunları yakarak yok etmesini sağlıyor.

Krio yöntemi ise -196 derecede sıvı azot ile siğil olan bölgeye uygulayarak o dokunun ölüp vücuttan uzaklaşması sağlanır.

Elektroker, elektirikle yakma yöntemidir, hastanın siğil dokusu iğne ile uyuşturup orayı yakarak vücuttan uzaklaşabiliyor.

Bölgesel bağışıklık sistemini güçlendirip vücudun virüsü yenmesini sağlayan sürme ilaçları ya da hap tarzı ilaçlar kullanılabiliyor.

Karbondioksit lazer tedavisi, siğili yok etmek için bu yöntem kullanılıyor. Lazer ile bölgeye tutulduğu zaman belilrli bir dereceye kadar o bölge ısınıyor ve o bölgede yakarak yok ediyor.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

reset password

Geri
log in