Sigarayı Bırakma Yöntemleri


 

Sigara ilk zamanlarda bağımlılık yapmıyor diye biliniyordu. Sadece psikolojik bir bağımlılık var tarzında düşünülüyordu. Daha sonra psikolojik bağımlılığın fizyolojik bağımlılık olduğu anlaşıldığında ve biyolojik boyutu anlaşıldıktan sonra bununla ilgili araştırmalar arttı. Sigara diğer bağımlılıklar gibi fizyolojik bağımlılık yapan bir maddedir. Kesildiğinde kesilme belirtileri veriyor. Diğer bağlılıklardan bir farkı ise artmış toz sigarada yok. Eroinde ve kokainde olan gittikçe dozu arttırma sigarada yoktur.

Yoksunluk krizi nasıl oluyor

Sigara bırakan kişi kalp krizi geçiriyormuş gibi hissediyor, sigara ile ilgili olduğunu görmüyor ve kalp krizi geçiriyorum diyor ve bunun üzerine panik bozukluk geçiriyor. Birden bıraktım dediğiniz zaman bir haftalık kritik dönem vardır. O dönemde çok sıkıntı çeker sigarayı bırakan kimse.

Yoksunluk krizinde sinirlilik, depresif davranışlar, terleme, çarpıntı, baş dönmesi, bulantı ve baş ağrısı olabilir. Otonomik hiperaktivite belirtileri de görülmektedir. Nikotin olmadığında doyumsuz bir açlık hissediyor. Daha ileri de suç işletecek kadar sigarayı bırakma durumu çıkar.

İrada gücü ile sigara bırakılır mı?

Bazı kişilerde sigara bağımlılığı ile ilgili ciddi bir genetik tutsaklık eğilimleri ortaya çıkıyor bu kişiler kendi isteği ile bırakamıyorlar. Sigara bırakma ile ilgili çalışmalarda sigara içenlerin yüzde 20’si bırakma ile ilgili yardıma kendisi kapatıyor çünkü bırakamayacağına inanmış. Böyle kişiler özel tedavi yöntemleri ile bırakması gerekiyor.

İlgili>>  Koah Nedir, Tedavisi Nasıl Yapılır?

Sigara bağımlılığı 4. Murat yöntemleri ile bırak denildiği zaman bırakılacak bir yöntem değildir.

Psikoterapi ile sigara bırakılabilir mi?

Sigara bırakma ile ilgli çalışmalar da kişinin sigara ile ilgili durumuna bakılıyor. Bazı kişiler kaygılarını gidermek için sigara içiyorlar. Sigara ben de heyecanı gideriyor, suçluluk duygusunu azaltıyor diye psikolojik kazanımlar var diye kişiler bırakmak istemiyor.

Sigara bağımlılığı sadece bir nikotin bağımlılığı, sadece bir madde ile bağımlılık değil davranış bağımlılığı da vardır. Bunu kişinin elinden alırken güçlü bir gerekçeniz olması gerekiyor. Sigarayı bırakma ile ilgili bilinç oluşması önemli.

Sigarayı bırakmak için zihinsel gerekçeleriniz çok güçlü olmalı

Filozoflardan birisinin bir sözü var, sigarayı bırakmak çok kolay ben her gün bırakıyorum diyor. Önemli olan bırakırken devam ettirmek. Devam ettirmek için zihinsel gerekçelerinin çok güçlü bir şekilde ortaya çıkması lazımdır.

Sigarayı bırakmak isteyen bir kişi sigarayı neden dolayı bıraktığını kağıda yazıp cebine koy ve canın sigara içmek istediği zaman onu okuduğu zaman sigarayı bırakmak için güçlü gerekçeleri tekrar hatırlamış oluyor ve güçlü bir direnç gösteriyor.

Comments 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Oturum Aç

reset

Geri
Oturum Aç