Şiddetin kaynağında ne var


Hidayet Şevkat TuksalMardin Artuklu Üniversitesi Öğretim Üyesi Hidayet Şevkat Tuksal kadına şiddet konusunu değerlendirdi.

 

 

Her şeyi şiddetle çözmeye çalışan bir dil kullanıyoruz

Her şeyi şiddetle çözmeye çalışan bir dil kullanıyoruz, erkeklik kültürünün yüceltilen bir parçası şiddet, Türkiye’deki erkeklik kültürü nasıl bu kadar yoğruluyor, ne yazık ki büyük bir bedel öldürüyoruz. Şiddetin her şeye sinmesi ile ödüyoruz. Kimi zaman cinayet kimi zaman şiddet görüyoruz.

Bir seyatimizde adli tıpta çalışmış bir doktor ile beraberdik, sohbet ederken, hata yapmış gençler geliyordu, bu gençlere hayatları boyunca sıkıntı çekmesin diye adli tıp görevlisi olarak onları temize çıkarmış ve bunu iyi bir şey gibi anlatıyor. Hocam dedim, gençlerin zarar verdiği kızları kim temize çıkaracak diye sordum, hiç bir şey diyemedi. Erkeklerin işlediği suçlarda büyük bir erkek dayanışması var, dava açsanız bile bir şekilde erkek dayanışması devreye giriyor.

İlgili>>  Kadına şiddet Ak Parti döneminde arttı

Şiddete dayalı erkek kültürü var

Şiddetin temeli toplum olarak şiddete dayalı erkeklik kültürüne sahibiz, şiddet erkeklik kültürünün doğal bir kaynağı olarak gözüküyor. Erkekliği kadınlığın yanında yüksek bir yere koymak şiddete yol açıyor. Sürekli kadınlara ne yapacaklarına ne yapmayacaklarına karışan dil bu kültürü meydana çıkartıyor.

Comments 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Oturum Aç

reset

Geri
Oturum Aç