Ses kısıklığı neden olur?


 

Ses kısıklığı vokal kort denilen ses tellerinin herhangi bir nedenden dolayı görevlerinin iyi yapmamasının sonucu sesin güç ve kalitesinin bozulmasıdır.

Ses kısıklığına sebep olan faktörleri iki ana grup altında toplayabiliriz, bunlardan birincisi organik nedenler, diğeri ise organik olmayan fonksiyonal nedenlerdir.

Organik nedenler ile kast edinilen patolojinin muayene bulguları ile ortaya konan tedavi yöntemidir.

Doğuştan gelen bir takım bozukluklar, trafik kazası gibi gırtlak travmasına sebep olabilecek durumlar, gırtlak ameliyatları gibi cerrahi travmalar, faranjit gibi enfeksiyonal durumlar, gırtlak kanseri gibi durumlar ki en fazla dikkat edilmesi gereken durum bu.

Polip modil ya da kis gibi timöral olmayan kitlesel problemler, parkinson ya da emes gibi bazı nörolojik bozuklukluklar, yaşa bağlı bazı bozukluklar, yaşa bağlı olarak sesin daha ince çıkması örnek olarak verilebilir.

Fonksiyonal sorunlar ise; sesin yanlış kullanımı, ses tellerinin yanlış kullanımı, hatalı boğaz davranışları neticesinde ortaya çıkan durumlardır. Bunlar genellikle ürolojik, pskilojik, alışkanlık neticesinde gırtlağın daha fazla çalışması sonucu meydana gelir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

reset password

Geri
log in