Sermaye Çin’e kayıyor


omer-ozkayaGüneş Gazetesi Yazarı Ömer Özkaya, büyük sermayenin artık Çin’e gitmesini ve gitme nedenlerini değerlendirdi.

Büyük sermaye Çin’e gidiyor

Filozoflar der ki güç güneşi takip eder, büyük sermaye de bu yolu takip ediyor. Bizden Hollanda’ya, Hollanda’dan Londra’ya, Londradan’da Washigton’a geçti. Ama şimdi Çin’e gidiyor. Büyük sermaye biz İstanbul’u finans yapmak istiyoruz ya. Büyük sermaye diyor ki tamam ben gelirim ama anayasanda şunları yap diyor.Bizden istediklere şeye Çin sahip değil, Çin tek parti ile yönetilen kominst bir ülke.

Bizde sözde bazı ekonomistlerde büyük sermaye gelmek istiyor ama sizde istediklerini yapmıyorsunuz diye hükümete yükleniyorlar. Aynı sorun bakalım niye Çin’e gitti. Büyük sermayenin nereye gideceği bize söylendiği gibi dünyaya ilan edildiği gibi bir takım kurallara bağlı değildir. Büyük sermayenin nereye gideceği bir siyasi karara bağlıdır.

Akademisyenlerin sık sık düştüğü bir durum var. Tarihten bir örnek vererek Çin’e devam edelim. Gerhard A Kester Hitler’den kaçmış İstanbul’a gelmiş iktisat fakültesinde ders veriyor. Hitlerden önceki Almanya’nın bozuk ekonomisini anlatıyor ekonomi çok kötüydü 7 milyon işsiz vardı. Ekmeğin fiyatı artıyordu ama Hitler geldi 7 milyon işsize iş buldu dolayısıyla kendisini başbakan yaptı. Böyle söyleyince bir talebe el kaldırıyor, bir deli 7 milyon işsize iş bularak kendisine de iş bulurken siz akıllılar ne yapıyordunuz? bu soruyu soran talebe daha sonra büyüyecek ve 3 tane başbakan’a ekonomi danışmanlığı yapacak. Diyor ki hoca bu soruyu soran kimse yanıma gelsin, adın ne ? Kemal diyor. Şu andan itibaren asistanımsın ve cevap veriyorum; Bir deli 7 milyon kişiye iş bulurken biz akıllılar Almanya’nın sorunlarını çözüm bulmaya çalışırken her şeyin kitaba uygun olup olmadığına akademik kitaba uyup uymadığına bakıyorduk ve işin içerisinden çıkamıyorduk diyor.

Çin malları bir çok milli üreticiyi iflas ettirdi

çin

 

Büyük sermayeyi İstanbul’a davet ettiğimizde bize yükleniyorlar ama büyük sermayeye neden Çin’e gidiyor. Çin’e akan büyük sermayenin arkasında büyük bir siyasi karar var. Büyük sermaye Çin’e aktı ve teknoloji para vererek ucuz üretim ile küresel sermaye tüm dünyadaki milli sermayaleri iflas ettir. Tanıdığım iş adamı vardı ama Çin ürünleri sebebiyle iş yerini kapatmak durumunda kaldı. Ayakta kalabilmek için Çin mallarını pazarlamak durumunda kaldı. Küresel sermaye ucuz Çin ürünleri sayesinde milli iş adamlarını iflas ettirdiler. 21. yüzyıl Çin ile Amerika’nın ilişkilerinin nasıl olacağıyla şekilenecek. Bir de unutmayalım Çin tarihi boyunca hiçbir zaman küresel bir güç olamamıştır. Küresel güç olabilmeniz için tüm dünyaca kabul görecek değerler üretmeniz lazım. Çin tarihi boyunca böyle yapmamıştır. Filozoflar der ki; Çin gücün dönüşümünde bir ara duraktır.

İlgili>>  Ortadoğu'da Yaşananlar ve Türkiye

Büyük güçler arasında galibiyet nöbetleşmesi var

Gücün dönüşümü de insan iradesinin dışında bir gelişme yani güç batıdan Asya’ya Yahudiler böyle istiyor diye dönüşmüyor. Onlar tam tersine zamanın ruhuna uygun hareket ediyorlar. ABD‘de istemiyor kendisinin elinden kaymasını. Gücün dönüşümü insan iradesinin dışında bir gelişme. Ali İmran Suresindeki ayette ” Gücü aranızda dönüştürürüm” diyor. Zaten tarihe baktığımız zaman ise hakim hüç mağlup ettiği güçleri tamamiyle yenemiyor. Dolayısıyla büyük güçler arasında bir galibiyet nöbetleşmesi var. Yani dünyayı idare etme noktasında Allah bir nöbet yazıyor bu nöbet 50 yılda bir dönüyor.

Çin’in tarihini baktığımızda önümüzdeki 50 yıl aralığında güç bizde doğru geliyor. Önümüzdeki dönemde Çin ve Hindistan’ın gücünün artması ile birlikte davranışları nasıl gelişecek. İmkanı olan birisinin davranışı ile imkanı olmayan birisinin davranışları farklıdır, önümüzdeki sorunun kilit sorunu bu. Asya ülkeleri gelecekte birbirileri ile bir Asya’lılık bilinci ile mi hareket edecekler yoksa her biri batılı emperyalistin taşeronu mü olacak.

Tarihin her döneminde güç barışçıl olmamıştır ve hep savaş ile olmuştur. Önümüzdeki zamanda Çin batılı devletlere siber saldırı yapmakla suçlanacak, endüstriyel casusluk yapmakla suçlanacak ve Nato’nun hedefi olacak gibi gözüküyor.

 

Comments 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Oturum Aç

reset

Geri
Oturum Aç