Şeker hastalığına ameliyatlı tedavi


 

alper çelikMetabolik Cerrahi Vakfi Başkanı, Doç. Dr. Alper Çelik şeker hastalığının ameliyatla tedavisi hakkında bilgi verdi.

Şeker hastalığı arttı, hatta tahminlerin ötesinde arttı. Ömür boyu kısmına karşıyız, ömür boyu olmak zorunda değil. Zamanında ve uygun bir müdahele ile gidişatı değiştirebilirsiniz. Her ne kadar bireydeki genetik yatkınlığı değiştiremezseniz de bütün hormonları değiştirip ameliyat ile bu gidişatı sonlandırabilirsiniz.

Metabolik cerrahi ameliyatları sindirim sistemi ameliyatıdır, ince bağırsaklara, mideye yapılan ameliyatlardır ve sindirim hormonlarını değiştiriyoruz. Bu sayede diyabeti durdurmak ilaç ihtiyacını ortadan kaldırmak mümkün.

Şeker hastalığı ameliyatı nasıl yapılıyor?

Her şeyden önce bireyin bu ameliyata ihtiyacı var mı? ikincisi bu ameliyattan fayda görecek mi? bunu anlamak için bir takım testler yapılması gerekiyor. Duruma göre değişen ameliyatlar ve insülin seviyetlerine göre ameliyatlar yapılabilir.

Önceden ameliyat için uzunlamasına kesi yapıyorduk, artık onlara gerek kalmadı artık küçük küçük delikler ile ameliyat yapıyoruz ve bütün organlara müdahele edebiliyoruz. Metabolik cerrahi ameliyatları ile ince bağırsağın son kısmı yukarıya doğru taşınıyor ve bu sayede erken doyuyoruz. Bunlara ilaveten kilo kontrolü sağlıyoruz ve şeker tansiyon, kolestrol ilaçlarının çoğundan kurtuluyoruz.

İlgili>>  Tip 1 Diyabet Nedir?

Ameliyat ettiğimiz hastalarda ne kadar ilaç masrafından kurtardık diye analiz yaptık. Ortaya çıkan sonuçta metabolik cerrahi ameliyatları şeker için kullandığını ilaç masraflarını yüzde 90 oranında yok ediyor.

Diyabet ameliyatı obezite ameliyatlarından farklıdır

Diyabet ameliyatı obezite ameliyatlarından farklıdır. Yer değiştirme işlemi yapıldığında ince bağırsağınızın her yerinden yemek geçmeye devam eder. Yemek girişine kapatılmaz. 6 ay boyun vitamin hapını kullanırsınız, 6 ay sonra ilaçları bırakırsınız. Obezite ameliyatlarından görülen sakıncalı durum, metabolik cerrahide söz konusu değildir çünkü emilim bozulmaz.

Hangi tip hastalar ameliyat olmalıdır?

Bu ameliyatlarsan fayda görmesi için vücudunuzun hala insülin üretiyor olması lazım. Eğer vucüdunuzda ki insülin üretimi bitmiş ise ameliyattan fayda görmüyorsunuz. Ameliyat olsanız bile kısmi bir faydası oluyor. Kan testi ile bunları anlayabiliyoruz.

Hastalar ameliyattan çıktıktan 2 saat sonra su içmeye başlarlar, ikinci gün çorbalarını içmeye başllar 5 gün sonra taburcu edilirler.

 

Comments 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Oturum Aç

reset

Geri
Oturum Aç