Seçimler adil olmayacak diyenlerin oranı yüzde 43’e çıktı


7 haziran tarihi yaklaştıkça pek çok anket görüyorsunuz piyasa, bu anketlerin sonuçları biribirinden çok farklı biri yüzde yüzde 34 diğeri yüzde 45 bunu bilemeyiz seçimden sonra sandıklara hep beraber bakacağız. Mesela muhalefet seçmeninin önemli bir kısmı bu seçimde hile yapılacak diye düşünüyor.

Haziran 2015 seçimlerine giderken, “kamuoyu dinamikleri” başlıklı seçmen eğilimleri araştırması, Açık Toplum Vakfı, Koç üniversitesi desteği ile Koç Üniversitesinden Ali Çarkoğlu’nun liderliğinde yapıldı. Araştırmanın en çarpıcı sonuçlarından biri seçmen güvensizliğinin hızla artması.

Yeni bir anayasa gerekli mi?

cats

Seçimler adil olmayacak diyenlerin oranı

2007 yüzde 28
2011 yüzde 30
2015 yüzde 43

Ak Parti seçmeninin içerisinde seçimler adil olmayacak diyenlerin oranı yüzde 4 iken muhalefet seçmeni içerisinde bu oran yüzde 38.

Araştırmada oylar kullanıldıktan sonra sayımların doğru sayıldığına ne derece inanıyorsunuz sorusuna da muhalefet seçmeni yüzde 72 inanmıyorum dedi.

İlgili>>  Başkanlık Sistemi Gelsin Mi?

Cumhurbaşkanı ve hükümetin seçim meydanlarında dillendirdiği başkanlık sistemine ise seçmenlerin büyük bölümünün sıcak bakmadığı gözüküyor. Türkiye’ye başkanlık gelsin diyenlerin oranı tüm seçmenler arasında yüzde 27’de kalıyor. Ak Parti’li seçmenlerin bile yüzde 43 ü başkanlık sistemini destekliyor.

Son bir yılda ekonomi kötüye gidiyor diyenler yüzde 30 dan yüzde 48 e yükseldi.
Ekonomik kriz sorununu dile getirenler 2011’e göre 2 kat artmış durumda. Ak Parti hükümetinin icraat başarısı sorulduğunda ise 2011’e göre olumlu görülen alanlar türban ve başörtüsü sorunu, sağlık hizmetleri, kentsel dönüşüm ve terörün azalması öne çıktı. Hükümetin performansının olumsuz bulunduğu konular ise işsizliğin azaltılması, Suriye politikası ve rüşvet yolsuzluğun azalılması olarak sıralandı.

Comments 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Oturum Aç

reset

Geri
Oturum Aç