Seçimin Düğümünü Hdp Belirleyecek


 

yalçın doğanHürriyet yazarı usta gazeteci Yalçın Doğan katıldığı bir TV programında Türkiye’nin siyasi durumunu yorumladı.

Muhalefet televizyonda yok

Son 1-2 yıldır televizyona çıkan gazetecileri tanımıyorum, hangi gazeteye yazıyorlar bilmiyorum, arkadaşlarıma soruyorum onlar da bilmiyorlar. Nereden çıktı, ne zaman çıktı ne zaman gazeteci oldular da bu kadar fikir sunuyorlar bilmiyorum. Bu gazetecilerin bir hedefi, kültürü, birikimi olsun ama yok, iktidara yaranayım diye uğraşıyorlar.

Seçimin düğümünü Hdp belirleyecek

Muhalefet halkı inandıramıyor, insanlar inanmıyor. Sokakta tanık oluyorum, memnunmusn diye sorduğum da memnun değilim diyor, peki ne yapacaksın diye soruyorum öbürü de bir şey yapmıyor diyor. Bir çaresizlik var toplumda. Bunların bir kısmı algı, bir kısmı gerçek. Ak Parti liderleri televizyonda her gün beynimizi yıkıyor. Muhalefette konuşuyordur ama televizyonda yoklar. Ama şunu belirteyim ki bu seçimin düğümünü Hdp belirleyecek.

Hdp’nin meclisin dışında kalması beni ürkütüyor

Hdp barajı geçemezse bir felaket. Hdp’de ateşle oynuyor, neye güvenerek parti olarak giriyor bilmiyorum. Aşağı yukarı 5 milyon oy alması lazım. Eğer parti olarak girmeye kalkarsa ve barajı aşamazsa, Ak parti anayasal çoğunluk elde ederken. diğer tarafta ise temsil edilmeyen kürt tarafı ve temsil edilmeyen çözüm süreci olacak. Dolayısıyla neden bu kadar kendinden emin parti olarak giriyor anlamadım.

İlgili>>  Deniz Baykal: Yeni Anayasa'nın İçeriğinden Halkın Haberi Yok

Belki de son ana kadar bekleyecek. Parti olarak girerse 60 milletvekili ile girebilir ama barajı aşamazsa ne olacak? Çözüm süreci ne olacak? Benim tahminim, her şeye rağmen yine de bağımsız adaylarla girecektir. Acaba Hdp ile Akp arasında gizli bir anlaşma mı var gibi soruları yalanladılar. Şu an Hdp’nin bağımsız adaylarla girmesi gerekir, siyasi coğrafyada bunun daha doğru olacağını düşünüyorum. Hdp’nin meclisin dışında kalkması beni ciddi bir şekilde ürkütüyor. Selahattin Demirtaş geçtiğimiz Cumhurbaşkanı seçiminde çok büyük sempati topladı ve yüzde 12 puan aldı ama bu Hdp’nin yine de barajı aşmasına yetmez.

Comments 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Oturum Aç

reset

Geri
Oturum Aç