Seçim sistemine dışarıdan müdahale edilebilir mi?


seçim

bülent tezcanChp Genel Başkan Yardımcısı Bülent Tezcan, seçim sistemini değerlendirdi ve seçimlerin güvenilirliği hakkında yorum yaptı.

Yurt dışında sandık başkanı sahte oy kullanırken yakalandı

seçim

Çok ciddi bir sıkıntı var, son dönemde yurt dışındaki sandıklarda sandık başkanı sahte oy kullanırken yakalandığını görüyoruz. Bir başka yurt dışı sandıkta yedek anahtarların bulunduğu ve yedek anahtarlarının saklama odasının açıldığını görüyoruz. Bu tip seçim hilelerinin tamamına tespit edilenlerin oradaki sandık kurulu üyelerimiz müdahele ettiler ama temel problem şu; bir ülkede seçim güvenliği bu kadar tartışma olursa orada seçim güvenliğinde sorun var demektir.

Türkiye‘de 173 bin sandık var, 173 bin sandığa sandık kurulu üyeleri görevlendiriyoruz ancak buna rağmen vatandaş bu noktalarda ciddi bir tereddüt içerisinde, bu tereddüt çok haksız değil. Ortada bir parti devleti ile karşı karşıyayız. Seçim sürecinde devlet bürokrasi ile mücadele ediyoruz. İktidarın kadroları bürokrasi, valiler, kaymakamlar, emniyet güçleri, sandıklardaki güvenliği ortadan kaldıracak uygulamalar ile iç içeler. Seçimler de sandık kurulu üyeleri ile sağlanan seçim güvenliği önlemleri vatandaşı haklı olarak tereddüte düşürüyor.

Seçim hileleri devlet gücünü kullanarak yapılıyor

seçim

Arkadaşların tespit ettikleri çalışmalar özellikle bu zamana kadar seçmen kütükleri ile ilgili sıkıntılardır. Öyle bazı tablolar var ki vatandaşın yıllardan bu yana oturduğu adreste kayıtlı olmadığını görüyoruz. Şu söylenebilir, askıya asıldığında incelenseydi denilebilir, herkesin kendi kontrol etmesini sağlamak pek mümkün olmuyor. Bunu her hangi bir partinin 55 milyonu tarayıpta kim düşürüldü kim düşürülmedi diye tespit etmesi de mümkün değil.

14 günlük itiraz süresi var ve bu süre geçtikten sonra yapacak bir şey yok. Vatandaşların bazıları benim adresimde 22 kişi var diyor. Bunları arkanıza devlet gücü almadan yapamazsınız. Emniyetin imkanlarını, İç İşleri Bakanlığının imkanlarını almadan bunları yapabilmeniz mümkün değil. Çok ciddi endişeler ile karşı karşıyayız. Bundan özellikle uzak durmak lazım, nasıl olsa bu seçimlerde hile olacak ne yaparsak yapalım iktidar istediği gibi bir sonuç alacak diye bir yanılgıya düşmemek lazım. Sandıkları beklerse vatandaşlarımız, sandıkların başında durursa sayım esnasına kadar siyasi partilere yardımcı olursa seçim hilelerini önleme asgariye indirme konusunda başarı sağlayabiliriz.

İlgili>>  Herkes geleceğini korumak istiyor

Oy pusulası neden fazla basılıyor

oy

Boş pusula basımı hakkında YSK açıklama yaptı ve bu endişe hala giderilemedi. Oy pusulalarını kaçırıp dağıtılıp mühürlenip ve vatandaşın para karşılığında sandığa atacağı endişesi güçlü bir endişe, böyle bir endişenin varlığı bile YSK’nın oturup düşünülmesi gereken bir durumdur. YSK Türkiye’deki 173 bin sandığın 152 bin tanesi mahalle sandığı, 21 bin tanesi ise köy sandığıdır. YSK‘nın uygulaması şu; her sandığa bir paket gönderilir çerçevesinde ortalama 405 li oy pusulaları hazırlanıyor. 390 oydan oluşan paketler mahalle sandıklarına 405 lik sandıklar ise köy sandıklarına gönderiliyor. 173 bin sandık ile ortalama 405 oyu hesapladığınız zaman 70 milyona yakın bir rakam çıkıyor. 50 bin seçmene karşın 70 milyonluk pusula basmasındaki temel sorun seçmen sayısına göre değilde paket ile oy gönderiliyor olmasıdır. 150 oyu olan bir köy sandığına 405 seçmenli bir paket gönderiliyor.

Mevzuatta kaynaklanan problemler olduğu söyleniyor ve 200 lü paketler halinde yapamıyor. Paketler bu şekilde hazırlansa dahi oy pusulaların geri dönüşleri takip edilmelidir.

Dijital ortamda müdaha mümkün mü?

seçim

Bilgi işlem merkezimiz bir paralel yazılım geliştirdi. Daha önce de kullandığımız yazılımdı, önceki seçimlerde bunu kullandık. Paralel yazılım ile bizim bunu takip etmemiz mümkün ancak bunun için şu önemli; sandık sonuç tutanaklarının parti merkezine iletilmesi lazım. Bütün vatandaşlarımızdan sandık sonuçlarının tutanağının görüntüsünü ya da suretini görevlilerimiz ile beraber ilçe merkezine iletmelerine bekliyoruz. Parti görevlilerimiz bunu yapacaklar, parti görevlilerimizin olmadığı durumlarda vatandaşlarımızın bunu yapabilmesi mümkündür. Diğer siyasi partiler de aynı şekilde önlem alacaklardır. Bizim bu şekilde sistemi kontrol etme imkanımız var. Devlet iktidar gücünü kullanarak oyları çalmaya niyetlendiği anda muhalefet partileri olarak sistemi kendi geliştirdiğiniz yöntemler ile programlarla seçimi kontrol etmeye çalışıyoruz.

YSK’dan şöyle bir isteğimiz olacak, partilere çeteleleri verecekler ancak bunları internet ortamında kamuoyuna paylaşma yoluna girerse denetim konusunda endişeler azalacaktır.

 

 

Comments 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Oturum Aç

reset

Geri
Oturum Aç