Schengen Vizesi Nedir? Nasıl Alınır?


 

Avrupa birliği üye ülkeleri arasında 1955 yılında schengen sözleşmesi yapılmıştır ve bu sözleşme ile beraber taraf ülkeler arasında geçişlerde sınırlamalar kaldırılmıştır. Yani schengene üye olan ülkeler arasında schengen vizesi sahibi olan kişiler geçiş yapabilme hakkına sahip olmuşlardır.

Schengen ülkeleri; İtalya, Almanya, İspanya, AB ye üye olan ülkelerdir. Türklerin en çok seyahat ettikleri Fransa, Almanya gibi ülkeler, örneğin Fransa’dan schengen vizesi sahibi iseniz Almanya’dan Yunanistan’a schengen sözleşmesinin getirdiği fayda ile seyahat edebiliyorsunuz.

Bordo pasaport sahibi olan kişilerin schengen vizesine başvurması zorunludur ama yeşil pasaport sahibi iseniz schengen ülkelerine giriş yapabiliyorsunuz.

Schengen vizesi nasıl alınır?

schengen ülkelerine seyahat etmek isteyen kişilerin schengen vizesine sahip olması gerekiyor. schengen vizesini alabilmek için TC vatandaşı olmanız gerekiyor. T.C vatadandaşları eğer yeşil pasaportlu ya da hizmet pasaportu yok ise avrupa ülkelerine seyahat ederken schengen pasaportu almak zorundadır.

İlgili>>  Almanya Turist Vizesi Nasıl Alınır?

Herhangi bir schengen ülkesinden başvuru yaptığınız zaman diğer schengen ülkelerine giriş çıkış yapabiliyorsunuz. schengen vizesini alabilmeniz için öncelikle pasaport sahibi olmanız gerekiyor. Sahibi olduğunuz pasaportun schengen ülkesine seyahat edip döndükten sonra altı ay geçerliliği bulunuyor. Pasaport sahibi iseniz schengen vizesine başvuru yapabiliyorsunuz. Tabi ki schengen ülkelerinin gerektirdiği evrakları beraberinde sağlamanız gerekiyor.

Schengen Anlaşmasına Taraf Devletlerin Büyükelçilikleri

Belçika, Danimarka, Almanya, Estonya, Finlandiya, Fransa, Yunanistan, Islanda, Italya, Letonya, Litvanya, Lüksemburg, Malta, Hollanda,  Norveç, Avusturya, Polonya, Portekiz, İsveç, İsviçre, Slovakya, Slovenya, İspanya, Çek Cumhuriyeti, Macaristan

Comments 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Oturum Aç

reset

Geri
Oturum Aç