Saunanın Faydaları ve Riskleri


 

 

Saunalar zinde ve herhangi bir rahatsızlığı olmayanlar için faydalıdır. Kalp hastalığı ve nefes alıp vermede zorluk çekenler için zararlıdır.

Saunalarda 5-10 dakikalık seans ile stresi yok eder ve tepeden tırnağa insanı rahatlatır. Günümüz koşullarında belki de stresten kurtulmak için en rahatlatıcı yer. Vücut sıcaklığımız arttıkça endorfin salgılarız ve bu endorfin denilen hormon insanın bedenine ve ruhuna iyi gelerek aşırı rahatlamamızı sağlar.

Sauna ile vücuttan toksinleri attığımız gibi cildimizin gözeneklerini de temizleriz. Sauna ortamında cildin kan dolaşımında artış artar ve bu dolaşımda toksinler ter ile vücudumuzdan atılır. Vücudumuzun kan dolaşımı arttığı içinde yorgunluktan ve stresen kurtuluruz.

Vücuda yayılan ısı iskelet ve kaslara giden kan akışını artırdığı gibi sürekli ve düzenli yapılırsa sigara bağımlılığından da kurtarabiliyor.

Saunanın Zararları
Saunanın büyük zararlara yol açabileceği kişiler kimlerdir? Kalp rahatsızlığı ve yüksek tansiyonu olan kişiler başta olmak üzere, böbrek yetmezliği ve karaciğer rahatsızlığı olan hastalar üzerinde sauna büyük risk ve zararlar teşkil eder.Bu tür rahatsızlıkları olan kişiler için sauna hayati risk taşımaktadır. Bu kişiler doktor kontrolü olmadan sauna kullanmamalıdırlar. Yine sauna kullanımı tüm insanlar için belirli aralıklarda ve belirli süreler içerisinde olmalıdır.

Comments 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Oturum Aç

reset

Geri
Oturum Aç