Saray için “Devlet Sırrı” yasası geliyor


 

Hükümet devlet sırrı yasası getiriyor, yasa çıkarsa Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile ilgili belge yazanlar ceza alacak ve saraya sınırsız yetki verilecek.

Ak Parti’nin 2016 yılında açıkladığı eylem yasasında Erdoğan’ın başbakanlığı döneminde iki kez meclis gündemine getirilmiştir. Gerekçe olarak Türk ceza yasasının yetersizliği ve yayın araçlığı ile yapılan yayınların devletin güvenliğini tehlikeye atması gösterilmişti.

Belgeler 50 yıl boyunca açıklanmayacak

Tartışılan tasarı raftan indirildi. Yasalaşırsa cumhurbaşkanılığı ile ilgili her türlü bilgi sır haline gelecek. Sözcü gazetesinin haberine göre; devlet sırrı yasası saraya geniş yetkiler getiriyor. Cumhurbaşkanı, cumhurbaşkanı ile ilgili belgelere sır niteliği kazandırabilecek. Ayrıca bilgi ve belgelere de devlet sırrı verme yetkisi başbakan başkanlığında oluşturulan bir kurula verilecek. Genelkurmay ve bakanlıklar kendi görev alanlarına ilişkin kurula teklif götürebilecek. Bu belgeler 50 yıl sonra devlet sırrı niteliğini kaybedecek ve bu belgeler 50 yıl boyunca mahkemelere verilmeyebilecek.

İlgili>>  Erdoğan Dünyaya Sitem Etti

Comments 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Oturum Aç

reset

Geri
Oturum Aç