Sanayi üretimi yüzde 4,7 arttı


Sanayinin alt sektörleri (2010=100 temel yıllı) incelendiğinde, 2015 yılı Mart ayında bir önceki yılın aynı ayına göre madencilik ve taşocakçılığı sektörü endeksi yüzde 3,8, imalat sanayi sektörü endeksi yüzde 5,0, elektrik, gaz, buhar ve iklimlendirme üretimi ve dağıtımı sektörü endeksi ise yüzde 3,0 arttı.

AYLIK ARTIŞ ORANI
Mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış sanayi üretimi bir önceki aya göre yüzde 2,2 arttı.

Sanayinin alt sektörleri (2010=100 temel yıllı) incelendiğinde, 2015 yılı Mart ayında bir önceki aya göre madencilik ve taşocakçılığı sektörü endeksi yüzde 3,1 ve imalat sanayi sektörü endeksi yüzde 2,5 artarken elektrik, gaz, buhar ve iklimlendirme üretimi ve dağıtımı sektörü endeksi yüzde 0,1 azaldı.

İlgili>>  Yerli Otomobil Cadillac BLS Çıktı!

Sanayi üretimi, Ocak ayındaki aylık yüzde 1.4 ve yıllık yüzde 2.2 azalmanın ardından, Şubat’ta aylık bazda yüzde 1.7 ve yıllık bazda da yüzde 1.0 artmıştı.

SANAYİ BAKANI FİKRİ IŞIK’TAN İLK DEĞERLENDİRME: BEKLEMİYORDUM

fikri ışık
NTV yayınına konuk olan Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, ”Aslında bütün öncü veriler artışı gösteriyordu ama ben de bu kadar büyük artışı beklemiyordum. Belli ki mart ayında da üretim sanayi üretimini iyi bir noktaya taşımış. Bu Türkiye açısından sevindirici, güzel. Felaket senaryoları yazanların hiçbirisinin söylediğinin itibar edilmemesi gerektiğini bu rakamlar ortaya koydu” dedi.

Comments 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Oturum Aç

reset

Geri
Oturum Aç