Şah Damarı Nedir? Nerede Bulunur?


 

Kalbimizden çıkıp beynimize giden iki tane damar vardır. Bunlardan birisi beynimizin sağ tarafını besliyor, diğeri de beynimizin sol tarafı besliyor. Beynimizi besleyen 4 tane damar var iki tanesi önde çıkan şah damarı diğer ikisi ise omurgamızın içerisinde beynin arka tarafını besleyen damarlardır.

Şah damarları özellikle felç geçiren hastalarda yaşı ileri olan kişilerde, inme geçirenlerde, gözlerde problem olanlarda, konuşmada problem olanlarda şah damarında sıkıntı var demektir.

Şah damar hastalıklarında tıkanıklar ya da damarın genişlemesi olabilir. Özellikle kalp ameliyatların veya bacak damarı tıkanıklarında şah damarına bakılmalıdır. Vücuttaki atar damarlar bir ağacın dalları gibidir. Eğer o dalların birinde bozukluk var ise ağacın bir dalında problem var ise diğer dallarda da olacaktır.

Şah damarı diğer hastalıkların içerisinde geçtiği için diğer kalp ve damar hastalıkları içerisinde tespit ve tedavi edildiği için şah damarı hastalığı çok duyulmaz. Kalp damar cerrahi servisinde şah damar hastalıkları çok ciddi hastalık durumudur. Kalbe en yakın arterlerden biridir. Kalbin bütün fonksiyonunu şah damarına dokunarak hissedebilirsiniz.

Comments 1

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Oturum Aç

reset

Geri
Oturum Aç