Sağlıklı gebelik hangi şartlarda olur


 

ayse_dumanKadın hastalıkları ve doğum uzmanı Op Dr. Ayşe Duman sağlıklı gebe olmanın şartlarını hakkında bilgi verdi.

Sağlıklı gebelik hangi şartlarda olur

Bir gebeliğin oluşması için üreme organları sağlıklı olan bir kadın ve erkeğe ihtiyaç var. Düzenli adet gören bir kadın, insülün direncinin olup olmaması çocuk doğmasını etkiliyor. Üreme organından ziyade vücutta her şey birbirini etkiliyor. Herşey birbiri ile ilintiliyken bedenin tamamen sağlıklı olması lazım. Yumurta hücresinin hücreden çıktıktan sonra sperm ile buluşana kadar sağlıklı bir yolculuk yapması gereklidir. Genetik olarakta yumurtanın sağlıklı olması lazım.

Kadının dışarından alacağı destek maddelerinin, yiyeceklerin, içeceklerin hücrelerin ve organların sağlıklı beslenmeye ihtiyacı var. Zararlı maddeye ihtiyacı yok, zararlı maddeler sigara, alkol, zihinsel sağlıksız olmak gibi şeyler hormonel dengeyi olumsuz etkiliyor ve üreme organının da problemler olabiliyor. Ani bir stres ile kanama olabiliyor. Bütün her şey birbiri ile etkili.

İlgili>>  Gebelikte İyot Eksikliği

Spermlerin yumurtalığa gitme süreci

döllenme

Erkek bedeninde de üreme fonksiyonlarının üreme spermeleri yeterli sayıda ve hareketlilikte olması gerekiyor. Spermi kadın bedenine bıraktıktan sonra çok uzun yol kat ediyor ta ki kadın yumurtalığına ulaşsın. Spermin yumurtaya ulaşması için kadının içerisinde dengelerin sağlam olması gerekiyor. Dışarıda bir erkek bedeni var onda yapılmış bir sperm var ve kadının vücudunda da o spermi tanıyan salgılar var.

Yumurtlama döneminde yumurtaya gelecek en kaliteli spermi seçiyor. Döllenme oldu döllenen yumurtanın rahme taşıması ve döllenmiş yumurtanın insan bedenine gelene kadar büyümesi gerekiyor. Tüm bunların her bir basamağının normal şekilde işlemesi gerekiyor ki canınızdan daha çok sevdiğiniz bir varlık sizin bedeninizde olsun.
 

Comments 1

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Oturum Aç

reset

Geri
Oturum Aç