Sağlıklı emzirme nasıl olmalı


 

eda honcaDiyetisyen Eda Honca, sağlılı emzirme hakkında bilgi verdi.

Emzirmek anne ile bebek arasındaki bağı kuvvetlendiriyor. Daha anne karnındaki mis kokulu bebekler en savunmasız zamanlarında, anne bebek arasındaki en güçlü bağ anne sütüdür. Bu noktada devreye emzirme giriyor, emzirmenin artması için elbette beslenme geliyor.

9 ayın sonunda anne bebeğine kavuşuyor ve bundan sonra en önemli faktörlerden birisi kendisi, diğeri ise bebeğin sağlığı. Anne hem gebelikten aldığı fazla kilolardan kurtulmak istiyor hem de bebeğini sağlıklı bir şekilde beslemek, büyütmek istiyor. Kilo vermenin en güzel yolu emzirmedir. Hem doğum kiloları atılıyor hem de anne sütü bebekler için ilk besin kaynağı olduğu için bebeğe faydalı oluyor.

Anne sütü nasıl artırılır

Anne sütünü artırmak için annelerin dikkat etmesi gereken en önemli faktörlerin başında annenin sıvı tüketimine dikkat etmesi gerekiyor. Çünkü sağlıklı bir anne günde ortalama 9 ml süt salgılıyor bunu bebeğine verdiğinde 600 ml su vermiş oluyor. Annenin ve bebeğin su ihtiyacını karşılamak için annenin günde 3 lt su içmesi gerekiyor.

Annenin kendini çok aç bırakmaması gerekiyor. Anne 6 öğün beslenmeli ve kendini 3 saatten fazla aç bırakmaması gerekir.

Ne yediğiniz çok önemli

Yapılan hatalardan birisi de anneler fazla şekerli yiyeceklere ve bol kalorili yiyecekler yiyorlar bunlar anne sütünü çok fazla çoğaltmaz ve annenin kilo alımına sebep olur. Bu yiyecekler hem anne ve bebek için yararlı olmayacaktır. Yararı olmasından ziyade zararlı olanlarda var. Anne sütünü veren anneler alkolden uzak durmalıdırlar. Bir de kafeinli içecekli gıdalar, çikolata, çay, kahve gibi gıdalardan uzak durmak gereklidir. Çiğ etlerden de uzak durmak gereklidir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

reset password

Geri
log in