Sağlık Harcamaları Artıyor, Peki Neden İyileşemiyoruz?


 

Yavuz DizdarDoktora, tetkike, ilaca her geçen yıl daha çok harcıyoruz peki neden iyileşemiyoruz? İstanbul Üniversitesi Onkoloji Enstitüsü Öğretim Üyesi Dr. Yavuz Dizdar değerlendirdi.

Temel problem hastadan kaynaklanmıyor, doktordan kaynaklanıyor. Tıbbın genel bir sorunu var, tıp sonradan gelişmeye başlamıştır. Doktorların eğitimi azalmaya başlıyor buna karşı da hasta sayısında fazlası var.

Meme tümörü ile meme kanseri ile aynı şey değildir. Ama her tümör kanser değildir, günümüzde her tümör kanser olacak diye hemen tedaviye başlanıyor. Erken teşhis diye verilen ilaçlar yan etkileri ile birlikte vatandaşı hasta ediyor.

İlaçların Ar-Ge maliyeti yüksek dediler ama grip içinde kanser içinde Ar-Ge gideri aynıdır. Sonuçta ise grip ilacı 4 lira kanser ilacı 4 bin liradır. Dünya ve Türkiye’de ilaç sektörü tekrardan sorgulanmalı. Kanserde beklenen risk daha yüksektir, grip ilacında ise böyle bir beklenti yoktur. Bunun hastaları ilgilendiren kısmı şudur; gereksiz ilaca mağruz kalıyorlar. Doktor durumun zaten farkında değil ama yine de hastaya bir şey vermek istiyor o zaman 3-4 kalem ilaç yazıyor. Yazılan ilaçlar ise o bölgede çalışan ilaç temsilcisinin söylediği ilaçlardır.

Ağrı kesiciler yurt dışında reçetesiz satılıyor. Türkiye’de ise reçete ile satılıyor ama giderek reçetesiz satılmaya doğru gidiyor. Bu tür ilacı kullandığınızda ani bir yan etki oluşmadıysa bir şey olmaz. Ağrı kesici ilaçları sonsuz kullanmayacağınız için bir sorun olmaz.

İlgili>>  Kanser Neden Artıyor?

Eski doktor profili yok

Hasta gereksiz yere doktora gitmeyecek, hasta en ufak şeyde hemen doktora koşayım diye giderse oradan boş çıkmaz, doktor bir şekilde o hastaya ilaç yazar. İyileşememe durumunda doktora giderseniz ama doktorların vereceği tavsiyeler tavsiye ötesine geçmez. Eski doktor profili yok. Bizi yetiştiren doktorlar, nabzı ölçüp gözünüze baktığı zaman hastalığı, hastalığın düzeyi, bunun ne kadarının psikolojik olduğun anlıyordu. Bizim yetiştirdiğimiz öğrenciler bu kadar yüksek beceriye sahip değiller. İş biraz daldır çıkart boyacı küpüne döndü.

Çok hasta var ve bunların birçoğunu biz yaratıyoruz. Baş etmek için aile hekimliği oluşturuldu, yurt dışından bir arkadaş geldi bir yerden başlamak zorundasınız dedi. Bu şekilde pratisyen arkadaşlarımızı bir haftalık kurs ile sisteme nasıl gireceklerini anlatıp öyle hekim yaptık.

Doktor sayısının artması değil kalitesinin artması önemli

Doktor sayısının artması önemli değil. Doktor sayısının kalitesi önemli. Kaliteli 10 tane doktor yetiştirdiğimizde 1000 doktora bedelidir. Üniversitelerde iyi doktor yetiştiriyor muyuz? ona bakmalıyız. Bu sorun genel bir sorun. Bize Fransa, İngiltere’den başvuru oluyor, sorunu bütün ülkeler yaşıyor. Tıbba bir hakimiyet söz konusu değil.

Diyabet, otizm, kronik kalp hastalığı, kanser zaten patladı. Bu hastalıklardaki artışını biz açıklayamıyoruz. Açıklamanın sonuna genetik diyorlar ama bu beslenme dışında açıklanamaz çünkü çok fazla kimyasal tüketiyoruz. Doktorlar ise bunları körüklüyor.

 

Comments 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Oturum Aç

reset

Geri
Oturum Aç