Safra Kesesi Nedir? Safra Kesesi Hastalıkları ve Tedavi Yöntemleri


Safra kesesi nedir, görevleri nelerdir?

Safra kesesi karaciğerin ürettiği safrayı açlık dönemlerinde depolayarak yoğunlaştırır. Karaciğerin ürettiği safrayı konstre hale getirmektedir. Yemekten sonra midede karıştırılmış mama kıvamına gelmiş yediğimiz içeriklerin 12 parmak bağırsağına salgılandıktan sonra, safra kesesi yoğunlaştırdığı safra içeriğini hızlıca kasılarak 12 parmak bağırsağına iletir ve içeriğin daha kolay sindirilmesini sağlayan bir organdır.

Safra kesesi taşı nası tespit edilir?

Safra kesesi yakınmalar ile, karın ağrısı ile kendisini belli eder. Muayene sonrası eğer safra kesesi taşından şüphelenirse görüntüleme yöntemi ile taş olduğu tespit edilir. Karın ultrasonografisi ile safra kesesi taşları tespit edilir. Görüntüleme yöntemlerinin hepsi ile saptanabilir. En çok tespit ultrasonografi ile yapılır.

Safra kesesi taşının belirtileri nelerdir?

Safa kesesi taşı hazımsızlık, yağlı yiyeceklere karşı tahammülsüzlük, yemeklerden sonra şişkinlik gibi yakınmalar ile kendisini gösterir.

Daha ilerleyen bulgular ise; karın ağrısı, özellikle karnın üst bölümünde hissedilir. Bu ağrı sırta omuza doğru vurabilir. Eğer safra taşı komplike bir hale gelmişse yüksek ateş, sarılık gibi daha ileri boyutta şikayetlere yol açabilir.

Safra kesesi iltihabı neden olur?

Safra kesesi iltihabı çoğunlukla safra kesesi içerisindeki taşın safra kanalını tıkaması sonucu olur. Safra kesesi kanalı tıkandığı zaman safra kesesi boşalamaz, boşalamadığı zaman şişmeler oluşur. Safra kesesi şiştiği zaman duvar kalınlığı artar ve beslenmesi bozulur, dolayısıyla iltihaplanmaya zemin oluşturur. Bunun sonucunda safra kesesi iltihaplanır.

Safra kesesi taşları tedavi edilmezse ne olur ?

Safra kesesi masum bir organ gibi görünür ancak safra kesesindeki taşlar ana kanalı tıkarlarsa büyük problemler ortaya çıkartabilir. Safra kesesi tedavi edilmezse; sarılık, ana kanal intihabı, pankreas intihaplarına sebebiyet verebilirler. Çok büyük taşlar uzun süre kalırsa kanserleşmeye sebebiyet verirler, tedavisi mutlaka yapılması gerekir.

Safra kesesi ameliyatı ne zaman olunmalıdır?

Hastalarda acil bir durum yok ise sosyal şartların uygun olduğu bir zamanda ameliyat önerilmektedir. Safra kesesi ağzının tamamen tıkanması, şişmesi durumunda taşa bağlı olarak iki seçenek sunulmaktadır; bir tanesi acil ameliyat, ikincisi ise bir süre ağızdan kısarak, bir takım ilaçlar vererek rahatlamalarını sağlamaktır.

Ameliyat olması için risk faktörü var ise bu hastalarda ilk atağı geçirdikten iki ay sonra bir ameliyat önerilmektedir. Hastanın ameliyat olmasında bir sakınca yoksa, kan sulandırıcı bir ilaç kullanmıyorsa, akciğer ve kalbinde bir sorun yok ise bu hasta hemen ameliyat olacak şartları sahipse bu hastaya ameliyat önerilmektedir.

Safra kesesinde sorun olanlar eğer ameliyat için uygunsa 72 saat içerisinde ameliyat olmaları daha avantajlıdır. Çünkü; sorun hemen çözülür ve bir gün sonra evine gidecektir. Eğer hasta uzun süre ameliyat olmazsa tekrar atak geçirme olasılığı bulunacaktır. Hem maliyet artışı hem de ikinci bir atak geçirme olasılığı ile karşı karşıya kalmaktadır. Bu tür olasılıklar olduğu için hastanın ameliyat için sağlık açısından şartları uygunsa hemen ameliyat yapılması önerilmektedir.

Safra kesesi ameliyatı sonrası dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?

Safra kesesi ameliyatlarında çoğunlukla laparoskopi cerrahisi kullanılır. Bu yöntem ile ameliyattan 2 saat sonra yemek yenebilir. 4 saat sonra yürür. Ortalama 24 saatte taburcu olur. Taburcu olduktan sonra öğünlerini biraz daha sıklaştırıp porsiyonları biraz küçültmek uygun olur. Çok yağlı, kızartma, yumurtalı yiyeceklerden bir kaç ay kaçınmak, yemeklerden sonra olabilecek hazımsızlığı ortadan kaldırır. 1 hafta içerisinde işine döner. Spor gibi aktivitelere 2 hafta sonra başlayabilir.

Comments 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Oturum Aç

reset

Geri
Oturum Aç