Safra kesesi ameliyatı ne zaman olunmalıdır?


safra kesesi

 

mehmet inanDr. Mehmet İnan safra kesesi ameliyatı ne zaman olunmalıdır sorusunu cevapladı.

Hastalarda acil bir durum yok ise sosyal şartların uygun olduğu bir zamanda ameliyat öneriyoruz. Safra kesesi ağzının tamamen tıkanması, şişmesi vardır. Bu durumda taşa bağlı olarak hastamız bize gelirse bu durumda iki seçenek söylüyoruz; bir tanesi acil ameliyattır, hastaları eğer rahatlatabilirsek bir süre ağızdan kısarak, bir takım ilaçlar vererek rahatlamalarını sağlayarak, damar yolundan günlük ihtiyaç olan sıvıları karşılarız ve takip ederiz.

Ameliyat olması için risk faktörü var ise bu hastalarda ilk atağı geçirdikten iki ay sonra bir ameliyat öneriyoruz. Hastanın ameliyat olmasında bir sakınca yoksa, kan sulandırıcı bir ilaç kullanmıyorsa, akciğer ve kalbinde bir sorun yok ise bu hasta hemen ameliyat olacak şartları sahipse bu hastaya ameliyat öneriyorum.

Safra kesesinde sorun olanlar eğer ameliyat için uygunsa 72 saat içerisinde ameliyat olmaları daha avantajlıdır. Çünkü; sorun hemen çözülür ve bir gün sonra evine gidecektir. Eğer hasta uzun süre ameliyat olmazsa tekrar atak geçirme olasılığı bulunacaktır. Hem maliyet artışı hem de ikinci bir atak geçirme olasılığı ile karşı karşıya kalıyorsunuz. Bu tür olasılıklar olduğu için hastanın ameliyat için sağlık açısından şartları uygunsa hemen ameliyat yapılmasını öneriyoruz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

reset password

Geri
log in