Saç Ekim İşleminde Fue Yöntemi


 

çağatay sezginDr. Çağatay Sezgin Fue yöntemiyle saç ekimi hakkında bilgi verdi.

Kaç türlü saç ekimi var

Şu anda iki türlü saç ekimi var birincisi ameliyatlı yöntem dediğimiz başın arka kısmında bulunan saçlı deriden bir parça çıkarma yöntemi. Diğeri ise daha güncel ve popüler daha sık uygulanan yöntem olan fue yöntemi vardır. Fue yöntemi ameliyatsız ve dikişsiz bir yöntemdir.

Fue yöntemi başın arkasındaki saç telleri kökünden alınma sistemidir. En son sistem bir de dikişsiz olması, acısız olması, ameliyat sonrasının daha rahat geçmesi nedeniyle çok daha popüler durumdadır.

Fue yöntemi en çok tercih edilen yöntem

Teknoloji geliştikçe daha acısız daha kolay uygulanabilir yöntemler önümüze koyuyor, fue de daha acısız daha kolay uygulanabilir yöntem olduğu için halk arasında daha popüler konuma geldi.

Fue yöntemi nedir?

Fue kelime anlamı olarak yabancı bir tanımın kısaltılmışıdır, saç kökü birimlerinin bulundukları yerden çekilip alınmasının latince adıdır. Fue yöntemi, başın arka kısmında bulunan saç kökü deneklerinin milimetrik aletler ile bulundukları yerden tek tek sökülmesi ve ihtiyaç olan alana tek tek ekilmesidir.

Fideleme yöntemi gibidir, bir yerden fideleri alıp diğer yere nakletme işlemi gibi düşünebiliriz. Günübirlik uygulanan bir işlem yaklaşık 5 saat süren lokal anestezi altında kişinin uyutulmasına ya da tamamen bayıltılmasına gerek kalmadan uygulanan bir yöntemdir.

Greft ile Fue arasındaki fark nedir

Greft, saç kökü birimidir. Saçlı derimizden saçlar demetler halinde çıkarlar, tek saç teli iki saç teli, üç saç teli ya da dört beş saç teli birimler halinde çıkarlar. Bu birimlerin her birine tek saç telide üretse ya da fazlada üretse her birine biz greft deriz.

Greflerin alındığı bölge başımızın arka kısmında her iki kulak kepçesi arasında kalan saçlı deri bölümünden o bölge tamamen traş edilir ve o bölgede bulunan greft dediğimiz saç kökü demetleri bulundukları yerden tek tek bir milimetreden daha küçük aletler ile çekilip alınır. İşlem sonrası kişilere saçlarını kazıtmaması gerektiğini tavsiye ediyoruz. Ya da bir numaradan daha kısa kestirmemelerini tavsiye ediyoruz. Diğeri gibi dikiş izi olmadığından kalan saçlar uzadıktan sonra herhangi bir iz olmuyor.

Fue operasyonu nasıl yapılıyor
saç

Yapılması gerekenler yapılmaması gerekenler listemiz vardır bizim onu hastamıza daha öncesinden veriyoruz. 10 gün öncesinden hazırlıkları başlıyor. Tipik bir ameliyat günü sabah 8’de başar operasyon. Kahvaltısını yaptıktan sonra hastaneye davet ediyoruz, ardından tansiyonu alınır hastanın klasik ameliyata hazırlıklar yapılır, başın arka kısmını tamamen traş ederiz. Alım yapacağımız bölgeyi uyuştururuz, uyuşturduktan sonra o bölgeden planlanan greft sayısı kadar alım yaparız. Tek tek bulundukları yerden çekip çekip alırız.

Saçlarının gideceği bölgeyi uyuştururuz, uyuşturduktan sonra herhangi bir acı duymadan arkadan aldığımız saç kökü demetlerini ihtiyaç olan alana minik minik gözenekler açarak o demetlere saç kökünü yerleştiririz. Bu süreç 5 saat sürmektedir.

Fue yönteminde garanti belgesi var mı

Garanti belgesi tıpta böyle bir terim maalesef icat edildi, uyduruldu. Garanti belgesi tabiri ile çok sık karşılaşıyoruz. Garanti belgesi sanayi mallarında olur. Kişiler bir garanti arıyor ise kendilerini güvende hissetmek istiyorlarsa doktorlarını cerrahlarının iyi seçmeleri gereklidir. 15 yıllık tecrübe sahibi kişi olarak hastalarımıza neredeyse yüzde 100 problemsiz saç ekimi vaad ediyoruz. Garanti belgesi diye sunulan bir kağıt parçasına güvenerek asla ve asla hastalarımız işlemi yaptırmasınlar.

Ekilen saçlar dökülür mü

Ekilen saçlar ömür boyu dökülmez, dökülmemeye programlamaya yerden alındığı için başın arka kısmındaki verici alanda bulunan saç kökü denekleri kişide ömür boyu var olur. Ekildiği yerde ömür boyu kalır ve ekilen saçlar ömür boyu dökülmez.

Comments 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Oturum Aç

reset

Geri
Oturum Aç