Saç Dökülmesini Nasıl Önleriz


 

Muammer YILDIZ Dr. Muammer YILDIZ, saç dökülme sebepleri ve saç dökülmeyi önleyici tedbirler hakkında bilgi verdi.

Saç dökülmesi; çevresel faktörler, psikolojik faktörler ve hastalıklardır. Çevresel faktörler İklim hava kirliliği, hava koşulları olarak bilinmektedir. Psikolojik faktöler ise ki bu en yayın görülen saç dökülme etkenidir. Ateşli hastalıklar, mikrobik hastalıklar, bayanlarda çok sık görülen ve her 5 kadının birinde olan tiroid hastalıkları, kansızlık, vitamin eksikliği, vücuttaki eminim metabolizması eksikliği, yediklerimizde ki minerallerin vücut tarafından depolanamaması, emilememesi durumu ile gelişen saç dökülmesidir.

Saç dökülmesini nasıl teşhis edebilir

Ellerimizi parmaklarımızın çevresine sokarak ovuşturduktan sonra saçın dökülüp dökülmediğini anlayabilirsiniz, yastık ve lavbodan da anlayabilirsiniz.

Hekim yardımı ile saçlı deriden biopsi alarak ve tektik ettirerek teşhis edilmesi mümkündür.

Bir insanda saç dökülmesinden varlığından bahsedilmesi için günlük 50 adet saçın üzerinde olması gerekmektedir. Bunu lavaboda ya da elimizde görebiliyoruz. Günlük 50’nin üzerinde saç dökülüyor ise biz saç dökülmesinden bahsedebiliriz.

Erkeklerde ve kadınlarda saç dökülmesi oranı

Erkeklerde daha çok iddia edilir ama kadınlarda dökülme daha fazladır, aradaki fark kadınlarda ki dökülen saçların yerine daha gelmesi mümkündür, fıtraten daha hassas yaratılmış kadınların çevresel etkenlere yakalanması daha mümkündür, tetikleyici ana unsurlardan biri olan tiroid hastalıkların kadınlarda daha çok olması bunun ana sebebidir.

Saç dökülmesi kaç tiptir

Saç dökülmesi önden dökülme ve tepeden dökülme şeklinde olabilir ve erkeklerde daha yaygındır. Bayanlarda dökülme ise kafa derisinin her tarafından dökülmedir.

Saç kıran olarak dökülme de vardır ve bunlar saçlık deride yuvarlak halklar şeklinde görülen dökülmedir.

Saç dökülmesini nasıl engelleyebiliriz

Bununla ilgili net bir cevaba ulaşabilmek için önce saç dökülmesinin sebebini anlamak gerekiyor. Saç dökülme unsurlarının nasıl tedavi edeceği hakkında bilgi olursak sorunu çözebiliriz.

Eğer vitamin eksikliğine bağlı bir saç dökülmemiz var ise burada ihtiyaç duyulan vitamine göre bir beslenme alışkanlığı kazanmak gerekiyor. Demir eksikliğinde keçi boynuzu pekmezi, balı çokça tüketmek gerekiyor. Isırgan çaylarını içmekte bunun için faydalıdır, bir litre kaynamış suyun içerisinde bir tutam ısırgan atılır, eğer bu öğütülmüş ısırgan yaprağı ise bir yemek kaşığına isabet eder.

Bizi etkileyen sinir stres için yine ısırgan otu ile birlikte lavanta çiçeklerini demleyip saçlarınızı bunlarla yıkamanız çok iyidir. Çevresel faktörler, iklim faktörler, kullandığınız şampuanlar saç dökülmesini etkileyebilir. Saçların doğal bir yöntem ile beslenme gerekiyor. Isırgan çayının içerisine bie yemek kaşığı bal kullanırsanız çok faydalı olacaktır.

Comments 1

  1. Saç dökülmesi çok önemli ama döküldükten sonra öenmli. Lakin bir babanın en büyük mirasıdır saç. Eğer babanızın saçı yoksa fazla mücadele etmeyin ve hemen teslim olun. Siz saçınız ile uğraşırken hayatı teğet geçmeyin bırakın dökülsün önemli olan insanlık efendim.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

reset password

Geri
log in