Saç Dökülmesi Nasıl Önlenir?


 

Muammer YILDIZ Dr. Muammer YILDIZ, saç dökülme sebepleri ve saç dökülmeyi önleyici tedbirler hakkında bilgi verdi.

Saç dökülmesi; çevresel faktörler, psikolojik faktörler ve hastalıklardır.

Çevresel faktörler İklim hava kirliliği, hava koşulları olarak bilinmektedir.

Psikolojik faktörler ise ki bu en yayın görülen saç dökülme etkenidir. Stres ve bazı psikolojik sorunlar hastalığı tetikleyebilir.

Ateşli hastalıklar, mikrobik hastalıklar, bayanlarda çok sık görülen ve her 5 kadının birinde olan tiroid hastalıkları, kansızlık, vitamin eksikliği, vücuttaki eminim metabolizması eksikliği, yediklerimizde ki minerallerin vücut tarafından depolanamaması, emilememesi durumu ile gelişen saç dökülmesidir.

Saç dökülmesini nasıl teşhis edebilir

Ellerimizi parmaklarımızın çevresine sokarak ovuşturduktan sonra saçın dökülüp dökülmediğini anlayabilirsiniz, yastık ve lavabodan da anlayabilirsiniz.

Hekim yardımı ile saçlı deriden biopsi alarak ve tektik ettirerek teşhis edilmesi mümkündür.

Bir insanda saç dökülmesinden varlığından bahsedilmesi için günlük 50 adet saçın üzerinde olması gerekmektedir. Bunu lavaboda ya da elimizde görebiliyoruz. Günlük 50’nin üzerinde saç dökülüyor ise biz saç dökülmesinden bahsedebiliriz.

Erkeklerde ve kadınlarda saç dökülmesi oranı

Erkeklerde daha çok iddia edilir ama kadınlarda dökülme daha fazladır, aradaki fark kadınlarda ki dökülen saçların yerine daha gelmesi mümkündür, fıtraten daha hassas yaratılmış kadınların çevresel etkenlere yakalanması daha mümkündür, tetikleyici ana unsurlardan biri olan tiroid hastalıkların kadınlarda daha çok olması bunun ana sebebidir.

Saç dökülmesi kaç tiptir

Saç dökülmesi önden dökülme ve tepeden dökülme şeklinde olabilir ve erkeklerde daha yaygındır. Bayanlarda dökülme ise kafa derisinin her tarafından dökülmedir.

Saç kıran olarak dökülme de vardır ve bunlar saçlık deride yuvarlak halklar şeklinde görülen dökülmedir.

Saç dökülmesini nasıl engelleyebiliriz

Bununla ilgili net bir cevaba ulaşabilmek için önce saç dökülmesinin sebebini anlamak gerekiyor. Saç dökülme unsurlarının nasıl tedavi edeceği hakkında bilgi olursak sorunu çözebiliriz.

Eğer vitamin eksikliğine bağlı bir saç dökülmemiz var ise burada ihtiyaç duyulan vitamine göre bir beslenme alışkanlığı kazanmak gerekiyor. Demir eksikliğinde keçi boynuzu pekmezi, balı çokça tüketmek gerekiyor. Isırgan çaylarını içmekte bunun için faydalıdır, bir litre kaynamış suyun içerisinde bir tutam ısırgan atılır, eğer bu öğütülmüş ısırgan yaprağı ise bir yemek kaşığına isabet eder.

İlgili>>  Dökülen Saçlara Hangi Yağ İle Bakım Yapılır?

Bizi etkileyen sinir stres için yine ısırgan otu ile birlikte lavanta çiçeklerini demleyip saçlarınızı bunlarla yıkamanız çok iyidir. Çevresel faktörler, iklim faktörler, kullandığınız şampuanlar saç dökülmesini etkileyebilir. Saçların doğal bir yöntem ile beslenme gerekiyor. Isırgan çayının içerisine bie yemek kaşığı bal kullanırsanız çok faydalı olacaktır.

Saç dökülmesini önlemek için

• Saç ve saç derisine zarar veren ürünlerden kaçınılmalıdır.

• Protein ağırlıklı besinlerin tüketimine özen gösterilmelidir.

• B grubu vitaminler (biotin ve d-pantenol) alınabilir.

• Demir ve çinko eksikliği varsa ek vitaminlerle eksiklik giderilmelidir.

• Karbonhidrat ağırlıklı beslenmeden kaçınılmalıdır.

• Stresten uzak durulmalıdır.

• Sigara ve alkol kullanımı alışkanlık haline getirilmemelidir.

• Saçı her gün yıkamak doğru değildir. 2-3 günde bir ph 5.5 değerinde bir şampuanla yıkamak yeterlidir. Saçları sık yıkamak, saç derisinin yağ dengesini bozar ve saçlar daha fazla yağlanır.

• Jöle kullanılmamalıdır. Jöle saçın nefes almasını önler ve dolayısıyla saç kaybına neden olur. Jöle kullanılsa bile aynı gün saçı yıkamak gerekir.

• Yüksek miktarda A vitamini alınması saç dökümünü tetikler. A vitamini alımı kesilerek bu problem çözülebilir.

• Saç derisinin kanlanmasını sağlayan damarların akışı yönünde saçlı deriye masaj yapmak saç dökülmesini önlemektedir.

Saç Dökülmesi Nasıl Tedavi Edilir?

  • Saç dökülme probleminiz varsa bir dermatoloğa muayene olmalısınız.
  • Öncelikle saç dökülme tipi belirlenmelidir. Eğer saç dökülmesine neden olan bir hastalık ya da ilaç gibi etkenler varsa araştırılmalıdır.
  • Saçlar için besleyici krem, tonik, şampuanlar destekleyici ürünler olarak kullanılabilir.
  • Saç mezoterapisi, vitamin, mineral ve proteinlerden içeren karışımların direkt olarak saçlı deriye enjeksiyonu yöntemidir. Yöntem 2-4 haftada bir 6-8 seans kadar uygulanır. Her tip saç dökülmesinde kullanılabilir ve etkilidir. Saçların dökülmesini engeller ve mevcut saç köklerini kuvvetlendirir.
  • PRP (trombositten zengin plazma): Bu yöntem hastadan alınan kanın santrifüj edildikten sonra üstte oluşan trombositten zenginleştirilmiş plazmanın saçlı deriye enjeksiyonu yöntemidir. Bu plazma içinde bulunan büyüme faktörleri, saçları kökten besler, daha sağlıklı görünmesine neden olmaktadır. PRP, saç ekimi uygulamasına destek olarak kullanılabilir. PRP, her tip saç dökülmesinde kullanılabilir.
  • Minoksidil losyon ve finasterid içeren tabletler, genetik tip saç dökülmelerinde kullanılması onaylı olan iki ilaçtır. Bu ilaçların yan etkileri nedeniyle bir dermatolog kontrolünde kullanılmalıdır.

Comments 1

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Saç dökülmesi çok önemli ama döküldükten sonra öenmli. Lakin bir babanın en büyük mirasıdır saç. Eğer babanızın saçı yoksa fazla mücadele etmeyin ve hemen teslim olun. Siz saçınız ile uğraşırken hayatı teğet geçmeyin bırakın dökülsün önemli olan insanlık efendim.

Oturum Aç

reset

Geri
Oturum Aç