Ruh Sağlığımızı Nasıl Koruruz


kemal sayarProf. Kemal Sayar ruh sağlığımızı nasıl korumamız ve nasıl kaliteli bir hayat yaşamalıyızın formülünü veriyor.

 

Bizde kader kurbanı anlayışı var

Son yıllarda psikolojide üzerinde durulan bir kavram var o da mukavemet dediğimiz bir şey. Nedense bazılarımız zorluklara mukavemet ediyoruz, bazılarımız onun karşısında yeniliyoruz. İki tane adam ikisi de işten atılıyorlar bir hafta kendine gelemiyorlar. Bir tanesi kendini içkiye veriyor. Öteki düştüğü yerden doğruluyor kalkıyor iş aramaya başlıyor. İkincisi sabrediyor ve sebat ediyor hayatta karşılığını alıyor.

Bizim toplumumuzda kader kurbanı anlayışı çok fazla. Bazı insanlar görüyorum hep durdukları yerde patinaj yapmışlar hiç mücadele etmemişler. İnsanlar bir süre sonra acı tiryakisi oluyorlar. Seviyorlar acı tiryakiliğini. Mesele en temelde değiştirilebilir ve değiştirilemez şeyler arasında ayrım yapmamız gereklidir. Kilolu iseniz kilo verebilirsiniz yıllarca bunun ile kendinizi üzmeye ne gerek var. Bunun çözümü basit ya kilo verirsiniz ya da kilonuzla barışık yaşayabilirsiniz işte bu kadar.

Kendi düşüncelerimizin mahkumu haline geliyoruz

Hayatımızda bizi kötürüm halinde bırakan o kadar düşünce var ki, bizler kendi düşüncelerimizin mahkumu haline geliyoruz. Bunu aşmak için kişi alternatif düşünce sistemi geliştirmesi lazım. Karşımdaki insana karşı çıkıyoruz, acaba karşımdaki insan doğrumu söylüyor diye bir bakmalıyız. Geriye dönüp baktığın zaman hayatında hep bu düşüncelerle boğuşmuş biri olarak mu görüyorsun kendini. Hayatımıza anlam üretebilmek zorluklara karşı koymanın yegane savunma aracıdır.

Travma, şoka uğrama hali her zaman büyümemizede fırsat verir. Düştüğümüz yerden kalktığımız anda daha güçlüyüzdür. Çünkü artık yumruğun nereden geldiğini biliyorum. Hayatında yaşadığı sıkıntılar karşısında pes eden insanlar bir şeyi kaçırıyor, eğer o sıkıntı size tekrar gelirse artık o acı sizi o kadar hırpalamaz.

 

Comments 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Oturum Aç

reset

Geri
Oturum Aç